W poprzedniej części zajrzeliśmy do krajów ZBiR, czyli do Rosji i Białorusi. Teraz będziemy w trochę większej liczbie państw Starego Kontynentu.
Zacznijmy od innych naszych sąsiadów, tym razem tych zza Odry (ci z południa też będą).

Niemcy

Witalij Luks (Kirgistan, napastnik, SSV 1846 Ulm, Regionalliga Suedwest – 4. poziom rozgrywek)

30-letni bohater kirgiskiej kadry na Pucharze Azji rozegrał w minionym miesiącu 2 mecze ligowe:
1.FC Saarbruecken 2:1 wyjazd – 70 minut
Eintracht Stadtallendorf 2:2 dom – 18 minut
Z kolei w wyjazdowym 4:5 z TSV Steinbach znalazł się poza kadrą.
Łącznie w 31 meczach strzelił tylko 3 gole i zaliczył 3 asysty. Ulm zakończyło ligę na 6. miejscu (na 18) z 57 pkt w 34 meczach.
Ponadto Luks zagrał w trzech spotkaniach Pucharu Wirtembergii, strzelił gola i asystował. W finale tych rozgrywek SSV 1846 Ulm zagrało z TSV Essingen, wygrało 2:0 a 30-latek zagrał 17 minut i zaliczył asystę przy golu Felixa Higla w 80. minucie (a jak ładnie założył bramkarzowi siatkę):

Gratulacje 😉
9203ae48412c01d14b40cbdf148463f3_500_0_0

Wiktor Maier (Kirgistan, napastnik, SC Wiedenbrueck – 4. poziom rozgrywek)

208139
O tym 29-latku w zasadzie nie raportowałem, gdyż w tym sezonie albo zmagał się z kontuzją (zerwane więzadło rzepki, które uniemożliwiło mu wyjazd z kadrą na Puchar Azji) albo po prostu nie był w formie (co mogło być następstwem tejże kontuzji). Łącznie w tym sezonie zagrał w jednym meczu (12 minut w przegranym 0:1 wyjazdowym starciu z rezerwami Borussii Moenchengladbach w grudniu ub. roku) i w zasadzie dobrze, że sezon już się skończył, tym bardziej, że jego drużyna spadła do piątego poziomu rozgrywek, zajmując przedostatnie, 17. miejsce z 38 punktami w 34 meczach. Oby w następnym sezonie było lepiej.

Mołdawia

Aliszer Mirzojew (Tadżykistan, pomocnik, Speranta Nisporeni)

20-letni młodzian zagrał w maju w trzech spotkaniach ligowych:
Sheriff Tiraspol 0:4 dom – 75 minut
Sfintul Gheorghe Suruceni 0:0 wyjazd – 90 minut
Zimbru Kiszyniów 1:0 dom – 10 minut
W dwóch kolejnych meczach (wyjazdowe 3:1 z Codru Lozovą i domowe 0:1 z Dinamo-Aoto Tiraspol) siedział na ławce rezerwowych.
Łącznie Mirzojew rozegrał w tym roku 10 meczów ligowych, w których strzelił gola i dostał dwie żółte kartki. Speranta zajmuje po 12 kolejkach 4. miejsce (na 8) z 19 pkt.

Polska

Edgar Bernhardt (Kirgistan, pomocnik, GKS Tychy, 1. liga)

Czołowy 33-letni zawodnik kirgiskiej kadry również jest w grupie tych, którzy w maju ani na minutę nie wyszli na boisko. O ile spotkanie domowe z GKS Jastrzębie (2:1) przesiedział na ławce o tyle w wyjazdowych starciach z Rakowem Częstochowa (0:0) i Chojniczanką Chojnice (1:4) nie było go nawet w kadrze meczowej. Bernhardt łącznie w 19 meczach ligowych zanotował 2 asysty i 2 żółte kartki. GKS Tychy zakończył sezon na zapleczu LOTTO Ekstraklasy na 7. miejscu (na 18) i zdobył w 34 spotkaniach 47 oczek. Jeszcze pod koniec maja podpisał kontrakt z malezyjskim Kedah FA, zatem w europejskich raportach przynajmniej na razie nie będzie uwzględniany.

Portugalia

Sardor Raszidow (Uzbekistan, napastnik, Nacional Funchal)

27-letni napastnik także w maju w ogóle nie wystąpił. Ani na wyjeździe z Vitorią Guimaraes (2:2) ani u siebie z FC Porto (0:4) ani na wyjeździe z Belenenses Lizbona (0:3) nie było go nawet w kadrze meczowej. Nacional zajął przedostatnie, 17. miejsce w lidze z 28 punktami i spadł z ekstraklasy a sam Raszidow poprzestał na siedmiu meczach i trzech golach. Szkoda, bo była nadzieja na to, że podbije Portugalię.

Czechy

Rusłan Mingazow (pomocnik, 1.FK Pribram)

Turkmeński rówieśnik Raszidowa na czeskich boiskach rozegrał w maju 3 mecze ligowe:
1.FC Slovacko Uherske Hradiste 1:5 wyjazd – 90 minut
MFK Karvina 1:0 dom – 90 minut
Bohemians Praga 4:1 wyjazd – 89 minut i gol wyrównujący w 32. minucie (na skrócie od 1:09)

Z kolei w meczach z SFC Opava (1:2 wyjazd) i Duklą Praga (3:2 dom) Mingazowa nie było nawet na ławce rezerwowych.
Łącznie w 20 meczach ligowych Rusłan strzelił 4 gole, zaliczył 5 asyst i dostał 3 żółte kartki. Pribram ze zdobytymi 40 punktami w 35 meczach zajął ostatecznie 4. miejsce w grupie spadkowej (14. ogółem) i musiał grać w barażach o utrzymanie.
W dwumeczu przeciw 1.FC Brno (3:3 wyjazd, 0:0 dom) udało mu się zagwarantować ekstraklasę na następny sezon. Mingazow w barażowych spotkaniach był poza kadra meczową. A dlaczego nie grał w ostatnich spotkaniach? Powodem jest kontuzja, która wykluczyła go także ze zgrupowania reprezentacji Turkmenistanu. Aha, z końcem czerwca kończy mu się wypożyczenie do Pribramu i wróci do Slavii Praga. Co będzie dalej, zobaczymy.

Bułgaria

Parwizdżon Umarbajew (Tadżykistan, pomocnik, Lokomotiw Płowdiw)

IMG-8b047fb2467d5c581a982c45af0c247d-VKończymy bardziej pozytywnymi doniesieniami. Niewysoki 24-latek rozegrał w zeszłym miesiącu 3 mecze ligowe:
Septemwri Sofia 1:2 dom – 39 minut – ostatni mecz grupowy w grupie spadkowej. Lokomotiw zajął 2. miejsce w grupie (na 4 drużyny) i się utrzymał
Etar Weliko Tarnowo 0:2 dom – 38 minut i żółta kartka
Etar Weliko Tarnowo 0:1 wyjazd – 90 minut – oba mecze z Etarem były play-offami o eliminacje Ligi Europy
Łącznie w tym sezonie Umarbajew rozegrał 28 meczów ligowych w których zdobył gola, czterokrotnie asystował i dostał 5 żółtych kartek.
Skoro Lokomotiw przegrał play-offy o Ligę Europy, pozostała mu już tylko jedna możliwość: wygrać Puchar Bułgarii, który Kolejarze grali z lokalnym rywalem – Botewem.
I w finale w Sofii Lokomotiw wygrał 1:0. Sam Umarbojew siedział na ławce. Łącznie w tym sezonie Pucharu Bułgarii zagrał w trzech niepełnych spotkaniach ale można powiedzieć, że jakąś niewielką cegiełkę do sukcesu i awansu do eliminacji Ligi Europy dołożył.

Mogę powiedzieć tylko, że podsumowanie czerwca już tak obfite nie będzie, gdyż ograniczy się jedynie do postsowieckich krajów, grających systemem wiosna-jesień.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 383

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze