Tydzień temu turkmeńskie media sportowe podały informację, iż nowym selekcjonerem tamtejszej reprezentacji został 51-letni Chorwat Ante Miše (na zdjęciu głównym drugi z prawej). Kim jest ów jegomość?

Miše urodził się 14 czerwca 1967 roku w Vukovarze (Jugosławia, obecnie wschodnia Chorwacja). Karierę piłkarską ten defensywny pomocnik zaczynał w NK Borovo, skąd w 1985 roku trafił do Hajduka Split, z którym w 1991 roku sięgnął po Puchar Jugosławii a także dwukrotnie zdobył mistrzostwo (1992, 1994) i raz puchar (1993) już niepodległej Chorwacji. W jednym z najsłynniejszych klubów byłej Jugosławii występował do 1994 roku (z przerwą na wypożyczenie do Boraca Banja Luka w sezonie 1989/90), na koniec zostając pierwszym w historii laureatem nagrody “Hajduckie Serce” przyznawanej przez kibiców splickiego klubu za walkę i zaangażowanie w grę.

soccer-sempione-cup-grasshopper-club-zurich-v-hajduk-split-G9WF2T
Miše jako zawodnik Hajduka

Następnie na 3 lata wyjechał do Holandii, gdzie występował w Vitesse Arnhem (40 meczów i gol w Eredivisie). Potem wrócił do Hajduka, gdzie do 2003 roku raz wygrał mistrzostwo kraju (2001) i 2 razy Puchar Chorwacji (2000, 2003). Karierę zawodnika kończył w Słowenii, w Murze Murska Sobota.

HNK_Hajduk_Split.svg

Klub, w którym AM osiągnął najwięcej jak piłkarz

Po karierze piłkarskiej przyszła trenerska. Bez większych sukcesów prowadził takie kluby jak NK Dugopolje, NK Mosor, HNK Trogir, dwukrotnie “swój” Hajduk (2008-09 i 2011, kiedy został wicemistrzem Chorwacji), Istra 1961 Pula, znów Dugopolje oraz dwukrotnie bośniacki NK Vitez zaś w latach 2015-17 był asystentem selekcjonera chorwackiej kadry, Ante Čačicia. W ubiegłym roku ponownie zawitał do Bośni i Hercegowiny, gdzie od czerwca do sierpnia szkolił Zrinjski Mostar.

big_1528743057-ante-mise-je-novi-trener-zrinjskogMiše jako trener “swojego” Hajduka

Aż w marcu tego roku wizytę w Zagrzebiu złożył sekretarz generalny Futbolowej Federacji Turkmenistanu (TFF) Arsłan Ajnazarow, który rozmawiał z dyrektorem wykonawczym Chorwackiej Federacji Piłkarskiej (HNS) Damirem Vrbanoviciem.
tukmenistan_croatia_3
Z tychże rozmów wynikło, iż:
– selekcjonerem pierwszej reprezentacji Turkmenistanu w piłce nożnej w miejsce Jazgułego Chodżageldyjewa (który będzie mógł spokojnie skupić się na prowadzeniu mistrza kraju, Altyn Asyru Aszchabad) wybrano Ante Miše
– głównym asystentem Miše, pełniącym funkcję trenera bramkarzy turkmeńskiej kadry został 46-letni Sandro Tomić (były bramkarz m.in. NK Zagrzeb czy VSC Debreczyn)
– szkoleniowcem futsalowej kadry Turkmenistanu mianowano 45-letniego Roberta Grdovicia, w latach 1998-2008 reprezentanta Chorwacji w halowej odmianie piłki nożnej

Czy “futbolowa chorwacka rewolucja w Turkmenistanie” przyniesie efekty? Czas pokaże. Na spotkaniu w sali konferencyjnej TFF w Aszchabadzie, na którym obecni byli przedstawiciele mediów, piłkarskiej federacji, oraz Ministerstwa Sportu i Polityki Młodzieży Turkmenistanu (z Dajanczem Gułgeldyjewem na czele) i na którym zaprezentowano nowych szkoleniowców, ci opowiedzieli o planach ulepszenia poziomu sportowego i infrastrukturalnego piłki “trawiastej” i halowej. Wygląda na to, że w najbardziej zamkniętym kraju byłego ZSRR planowane są konkretne porządki, mające na celu ciągły rozwój tamtejszej “kopanej”, by takie sukcesy jak awans na tegoroczny Puchar Azji nie były jedynie wyskokiem występującym raz na kilkanaście lat (lub więcej).
dscf4718
Strona “Piłkarskie Bałkany”, zapytana o Ante Miše, odpowiada: No raczej nie jest to czołówka bałkańskich szkoleniowców, raczej zawsze w drugim szeregu jako asystent, ale w tym wieku już czas na pierwszą poważną szansę.

I taka szansa właśnie się pojawiła. 51-letni Chorwat jest pierwszym szkoleniowcem spoza byłego ZSRR, który przejmuje kadrę Wojowników Karakumu. Nie jest to jednak pierwszy zagraniczny trener turkmeńskiej kadry. Przed Miše było trzech obcokrajowców, którzy byli jej selekcjonerami:
– Elgudża Guguszwili (Gruzja, 1996-97)
– Wiktor Pożeczewskyj (Ukraina, 1998-99)
– Wołodymyr Bezsonow (Ukraina, 2002-03)

AzjaGola życzy panu Ante Miše oraz jego rodakom sukcesów na turkmeńskiej ziemi i będzie bacznie obserwować ich poczynania!

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 423

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze