Drużyna występująca na co dzień w czwartej lidze japońskiej Vanraure Hachinohe otrzymała licencję na grę w nadchodzącym sezonie w J3 League. Tymczasem została 18. zespołem w historii trzeciego poziomu rozgrywkowego w Japonii.

Hachinohe leży w północno-wschodniej części Japonii przy Oceanie Spokojnym i jest drugim największym miastem regionu po Aomori, które zamieszkuje ok. 234 tysięcy ludzi.

widok z lotu ptaka

Miasto jest ważnym portem morskim we wschodniej części kraju obok Sendai, Ishinomaki czy Miyako. Miejscowość położona przy granicy dwóch prefektur Aomori i Tōhoku została założona w 1664 roku przez ród Tokugawa. W 2011 roku miasto uległo uszkodzeniu przez trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziło obszar wyspy Honsiu. 

hachinobe, aomori

W mieście nie brakuje atrakcyjnych dla turystów miejsc. Znajdziemy tam m.in.:

  • Hachinohe – centrum miasta

centrum

  • Festiwal Emburi

emburi

  • Plaża Tanesashi (種差海)

pla+-a tanesashi

  • Świątynia Kabushima ()

+Üwi¦ůtynia kabushima

  • Zamek Ne ()

zamek ne

f3d46c73

Drużyna z prefektury Aomori powstała w 2006 roku w wyniku połączenia się dwóch lokalnych zespołów: Hachinohe Industry SC i Nangō FC, dzięki czemu od razu wstąpiła do rozgrywek. W latach 2006-2013 uczestniczyła w Tōhoku Soccer League, gdzie niedawny finalista Pucharu Cesarza Vegalta Sendai występowała tam w latach 90’ czy zespół grający dzisiaj w J3 – Grulla Morioka. Potem przez 5 sezonów występowała w czwartej lidze japońskiej – JFL. Na zakończeniu sezonu 2018 piłkarze zajęli 3. miejsce z 56 punktami za Honda FC, FC Osaka i przed Sony Sendai. 

jfl 2018

Ciekawe jest to, że nazwa „Vanraure” pochodzi od połączenia dwóch włoskich słów  (derivante, co oznacza “pochodzenie”, natomiast australe oznacza “południowy”), które mówią o genezie klubu z byłej wioski Nangō znajdującej się na południe od Hachinohe.

Od sezonu 2015 producentem strojów trzecioligowca jest japońska firma – ATHLETE, którą noszą również zawodnicy Tokyo Verdy, Kamatamare Sanuki czy Blaubliutz Akita.

W 2013 roku po powstaniu rozgrywek J3 League władze klubu z miasta Hachinohe wysłały prośbę do komisji ligowej – J.League o przyznanie licencji na grę w trzeciej lidze. Ostatecznie jej nie dostali ze względu na niewystarczającą pojemność Daihatsu Stadium, która wynosiła wtedy ok. 1,5 tysięcy widzów. 
Po remoncie w 2016 roku, stadion mieści już 5,2 tysięca miejsc. Dzięki temu klub będzie mógł rywalizować w przyszłym roku z trzecioligowcami. Obiekt mieści się na północ od centrum miasta, pomiędzy dwoma rzekami: Aisaka i Gonohe, które uchodzą do Pacyfiku.

daihatsu stadium

Od nowego sezonu, zespół będzie prowadzić 42-letni szkoleniowiec Atsuto Oishi, który pół roku temu pracował w Fuijeda MYFC.
Jako piłkarz nie był świetnym zawodnikiem. Był rozgrywającym i grał na pozycji pomocnika.
Przez 7 lat grywał w Gamba Osaka, Komazawa University i Ventforet Kofu, aż do 1999 roku, w którym
zakończył przygodę z piłką.

atsuto oishi

Kapitanem zespołu jest 27-letni obrońca Takafumi Sudo, który występuje w klubie od pięciu lat. Do dzisiaj Sudo ma rozegrane 118 meczów, w których strzelił 7 bramek i dołożył jedną asystę. Warto dodać, że znalazł się po raz pierwszy w karierze w jedenastce niedawnego sezonu w JFL. W przeszłości zawodnik pochodzący z Tochigi trenował z piłkarzami Machida Zelvia. 

takafumi sudo

W zespole gra kilku zawodników, którzy wcześniej występowali w J2, J3 i za granicą. Wśród nich są m.in.: Koreański napastnik Kim Hong-Yeon, który w latach 2013-2016 strzelał gole dla Fukushima United.

kim hong-yeon

Obrońca Kiyoshi Nakatani, który 4 lata temu próbował swoich sił w Concordii Elbląg i 29-letni pomocnik Taisuke Akiyoshi, który przez całą karierę grał w Singapurze (Warriors FC), Bułgarii (Slavia Sofia), Bośnii i Hercegowinie (NK Zvijezda Gradačac) i w Austrii (Sturm Graz). 

taisuke akiyoshi

W swojej profesjonalnej historii Vanraure Hachinobe sięgnęli po mistrza piątej ligi japońskiej w 2011 roku, zajęli także 2. miejsce w Japan Football League w 2015 roku. Oczywiście otrzymali także licencję na grę na trzecim szczeblu rozgrywkowym w Japonii, o czym wspomnieliśmy na początku tego artykułu.

pi+ékarze

Witamy Vanraure Hachinohe na pokładzie!

Autor tekstu: Klemens Przybył – J.League – Poland

 

Wyświetleń: 560

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze