Drużyna występująca na co dzień w czwartej lidze japońskiej Vanraure Hachinohe otrzymała licencję na grę w nadchodzącym sezonie w J3 League. Tymczasem została 18. zespołem w historii trzeciego poziomu rozgrywkowego w Japonii.
Hachinohe leży w północno-wschodniej części Japonii przy Oceanie Spokojnym i jest drugim największym miastem regionu po Aomori, które zamieszkuje ok. 234 tysięcy ludzi.
Miasto jest ważnym portem morskim we wschodniej części kraju obok Sendai, Ishinomaki czy Miyako. Miejscowość położona przy granicy dwóch prefektur Aomori i Tōhoku została założona w 1664 roku przez ród Tokugawa. W 2011 roku miasto uległo uszkodzeniu przez trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziło obszar wyspy Honsiu.
W mieście nie brakuje atrakcyjnych dla turystów miejsc. Znajdziemy tam m.in.:
Drużyna z prefektury Aomori powstała w 2006 roku w wyniku połączenia się dwóch lokalnych zespołów: Hachinohe Industry SC i Nangō FC, dzięki czemu od razu wstąpiła do rozgrywek. W latach 2006-2013 uczestniczyła w Tōhoku Soccer League, gdzie niedawny finalista Pucharu Cesarza Vegalta Sendai występowała tam w latach 90’ czy zespół grający dzisiaj w J3 – Grulla Morioka. Potem przez 5 sezonów występowała w czwartej lidze japońskiej – JFL. Na zakończeniu sezonu 2018 piłkarze zajęli 3. miejsce z 56 punktami za Honda FC, FC Osaka i przed Sony Sendai.
Ciekawe jest to, że nazwa „Vanraure” pochodzi od połączenia dwóch włoskich słów (derivante, co oznacza “pochodzenie”, natomiast australe oznacza “południowy”), które mówią o genezie klubu z byłej wioski Nangō znajdującej się na południe od Hachinohe.
Od sezonu 2015 producentem strojów trzecioligowca jest japońska firma – ATHLETE, którą noszą również zawodnicy Tokyo Verdy, Kamatamare Sanuki czy Blaubliutz Akita.
W 2013 roku po powstaniu rozgrywek J3 League władze klubu z miasta Hachinohe wysłały prośbę do komisji ligowej – J.League o przyznanie licencji na grę w trzeciej lidze. Ostatecznie jej nie dostali ze względu na niewystarczającą pojemność Daihatsu Stadium, która wynosiła wtedy ok. 1,5 tysięcy widzów.
Po remoncie w 2016 roku, stadion mieści już 5,2 tysięca miejsc. Dzięki temu klub będzie mógł rywalizować w przyszłym roku z trzecioligowcami. Obiekt mieści się na północ od centrum miasta, pomiędzy dwoma rzekami: Aisaka i Gonohe, które uchodzą do Pacyfiku.
Od nowego sezonu, zespół będzie prowadzić 42-letni szkoleniowiec Atsuto Oishi, który pół roku temu pracował w Fuijeda MYFC.
Jako piłkarz nie był świetnym zawodnikiem. Był rozgrywającym i grał na pozycji pomocnika.
Przez 7 lat grywał w Gamba Osaka, Komazawa University i Ventforet Kofu, aż do 1999 roku, w którym zakończył przygodę z piłką.
Kapitanem zespołu jest 27-letni obrońca Takafumi Sudo, który występuje w klubie od pięciu lat. Do dzisiaj Sudo ma rozegrane 118 meczów, w których strzelił 7 bramek i dołożył jedną asystę. Warto dodać, że znalazł się po raz pierwszy w karierze w jedenastce niedawnego sezonu w JFL. W przeszłości zawodnik pochodzący z Tochigi trenował z piłkarzami Machida Zelvia.
W zespole gra kilku zawodników, którzy wcześniej występowali w J2, J3 i za granicą. Wśród nich są m.in.: Koreański napastnik Kim Hong-Yeon, który w latach 2013-2016 strzelał gole dla Fukushima United.
Obrońca Kiyoshi Nakatani, który 4 lata temu próbował swoich sił w Concordii Elbląg i 29-letni pomocnik Taisuke Akiyoshi, który przez całą karierę grał w Singapurze (Warriors FC), Bułgarii (Slavia Sofia), Bośnii i Hercegowinie (NK Zvijezda Gradačac) i w Austrii (Sturm Graz).
W swojej profesjonalnej historii Vanraure Hachinobe sięgnęli po mistrza piątej ligi japońskiej w 2011 roku, zajęli także 2. miejsce w Japan Football League w 2015 roku. Oczywiście otrzymali także licencję na grę na trzecim szczeblu rozgrywkowym w Japonii, o czym wspomnieliśmy na początku tego artykułu.
Witamy Vanraure Hachinohe na pokładzie!
Autor tekstu: Klemens Przybył – J.League – Poland
Wyświetleń: 560