Dziś na tapecie Sanfrecce Hiroshima!

Sanfrecce_Hiroshima_logo

Sanfrecce Hiroshima (サンフレッチェ広島) powstała w 1938. roku jako Toyo Kogyo Soccer Club i grała w półprofesjonalnej Japan Soccer League. Toyo zdominowało rozgrywki zdobywając 4 tytuły z rzędu. W 1969. roku klub brał udział w Asian Club Cup, czyli odpowiedniku dzisiejszej Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Toyo SC było pierwszą Japońską drużyną biorącą udział w rozgrywkach i od razu zajęło trzecie miejsce. W 1981. roku zmieniono nazwę na Mazda SC, a w 1992. roku, wraz z powstaniem J.League, przyjęto nazwę Sanfrecce Hiroshima. “San” oznacza po Japońsku cyfrę 3, a “frecce” to włoskie słowo oznaczające “strzały”. Stąd też obecność trzech strzał na herbie klubu. W latach 1995-1999 klub 3-krotnie dochodził do finału Emperor’s Cup, ale za każdym razem musiał uznać wyższość rywala. W 2002. roku Sanfrecce po raz pierwszy spadło do J2, po przegraniu play-offów z Kyoto Sangą. Stało się tym samym pierwszym klubem, który spadł do J2 po wygraniu pierwszego etapu J.League, co miało miejsce w 1994. roku. Na zapleczu najwyższej ligi Hiroshima spędziła jeden sezon i dzięki zajęciu drugiego miejsca wróciła do J1. 3 lata później, czyli w 2007. roku Sanfrecce znów spadło do J2, ale tym razem wróciło do J.League jako mistrz drugiej ligi. Od tamtej pory Hiroshima regularnie występuje w najwyższej lidze. Co więcej, trzykrotnie sięgnęła po mistrzostwo Japonii, w latach 2012, 2013 i 2015. Dzięki tej ostatniej wygranej, Hiroshima awansowała na Klubowe Mistrzostwa Świata, gdzie zdobyła brązowy medal.

Obecnie Sanfrecce rozgrywa bardzo dobry sezon, gdyż zakończy go jako wicemistrz Japonii. Dla kibiców z Hiroshimy nie jest to jednak dobra wiadomość, gdyż “Sanfre” przez większą część sezonu przebywało na pierwszym miejscu w tabeli i miało dużą przewagę nad resztą stawki. Fatalna postawa w ostatnich kolejkach zepchnęła ją jednak na drugie miejsce.

Stadion: Edion Stadium Hiroshima (エディオンスタジアム広島)

5 Chome-1-1 Ozukanishi, Asaminami Ward, Hiroshima, Hiroshima Prefecture 731-3167, Japonia

1024px-Bigarch050423

Stadion jest lepiej znany pod nazwą “Big Arch Stadium”, ale z powodu kontraktu sponsorskiego nazwa została chwilowo zmieniona na tę powyżej. Obiekt otwarto w 1992. roku i był główną areną Pucharu Azji. Japonia sięgnęła wtedy po swój pierwszy triumf w rozgrywkach i pokonała w finale Arabię Saudyjską (1-0) na tym właśnie stadionie. Big Arch pomieści 36,894 widzów. Właścicielem obiektu jest miasto Hiroshima.

Miasto: Hiroshima (広島市)

Hiroshima 2010

Hiroshima to stolica prefektury o tej samej nazwie i największe miasto regionu Chūgoku. Status miasta został nadany Hiroshimie pierwszego kwietnia 1889. roku.

2

Oczywiście Hiroshima jest na świecie kojarzona głównie z atakiem nuklearnym wojsk amerykańskich z 6. sierpnia 1945. roku. Atakiem, który zrównał z ziemią niemal całe miasto.

Hiroshima_aftermath

Pomimo ogromu tragedii i promieniowania, które przez wiele lat było obecne w miejscu wybuchu, Japończycy podnieśli się i odbudowali miasto, które obecnie jest naprawdę pięknym miejscem. W mieście jest sporo miejsc wartych odwiedzin, a oto główne z nich:

  • Zamek Hiroshima (広島城) – zamek zbudował Mōri Terumoto pomiędzy 1589, a 1599 rokiem. Zamek został zniszczony podczas ataku nuklearnego, ale odbudowano go w 1958. roku.

Hiroshima city castle at night

  • Hiroshima Peace Memorial (広島平和記念碑) – znane jako Atomic Bomb Dome. Budynek przetrwał wybuch bomby atomowej i jest częścią Parku Pamięci Hiroshimy.
Hiroshima_Peace_Memorial
@Hirotsugu Mori
  • Shukkei-en (縮景園) – historyczny ogród, którego budowa rozpoczęła się w 1620. roku.

Rainbow_bridge_in_Shukkei-en_Hiroshima

  • Mitaki-dera (三瀧寺) – świątynia zbudowana w 809. roku.

Mitaki_Temple

  • Hiroshima Gokoku Jinja (広島護国神社) – zbudowana w 1869 i odbudowana w 1965. roku świątynia shintoistyczna.

Hiroshima-gokoku-zinzya

  • Senkō-ji (千光寺) – to kolejna bardzo stara Japońska świątynia. Została bowiem wybudowana w 806. roku.

230b95fa900aecc92f40d22994b30f55

  • Hiroshima Orizuru Tower skąd rozciąga się widok na miasto.

hiroshima-orizuru-tower-01-sam-garcia

Trenerem Hiroshimy jest Hiroshi Jofuku, który objął stanowisko w styczniu tego roku. Wcześniej prowadził FC Tokyo, gdzie też zaczynał karierę trenerską i z którym wygrał puchar ligi japońskiej oraz Ventforet Kofu z którym wygrał J2. Jofuku najbardziej znany jest ze swoich niezwykle ekspresyjnych reakcji.

Przed nim klub trenowali m.in. Mihailo Petrović, czy Hajime Moriyasu, którzy byli zwolennikami ustawienia 3-6-1.  Na krótki czas zrewolucjonizowało ono futbol w Japonii i dało Hiroshimie 3 mistrzostwa. Wysoko zawieszona przez tych dwóch Panów poprzeczka zaczęła się jednak stopniowo obniżać. Rywale znaleźli sposób na to ustawienie i krótki epizod Jonssona, który musiał dokończyć sezon zaczęty przez Moriyasu, mógł kosztować zespół miejsce w J.League. Szweda, po zaledwie pół roku pracy zastąpił właśnie Jofuku, którego pierwszy sezon można zaliczyć do bardzo udanych. Japończyk przypomniał kibicom Sanfrecce o dobrych czasach i pokazał, że ten zespół może walczyć o mistrzostwo.

Kapitanem Hiroshimy jest Toshihiro Aoyama. Japończyk dołączył do klubu w 2004. roku, prosto po szkole średniej. Sięgnął z klubem po 8 tytułów, do których dorzucił Mistrzostwo Azji Wschodniej z reprezentacją. W barwach Sanfrecce wystąpił w 462. spotkaniach, w których zdobył 26 bramek i zaliczył 39 asyst. Jest także 11-krotnym reprezentantem Japonii, dla której strzelił jedną, cudowną bramkę.

Aoyama jest też autorem przepięknego trafienia dla Hiroshimy, kiedy to pokonał bramkarza Marinos strzałem z własnej połowy.

Skoro mowa o legendach, to nie można nie wspomnieć o Kazuyuki Morisakim, który gra w Hiroshimie od 1999. roku. Kazuyuki wraz ze swoim bratem bliźniakiem, Kojim, wzorował się na “Tachibana Twins” ze znanego wszystkim Kapitana Tsubasy. W latach 2004-2007 byli pierwszoplanowymi postaciami Sanfrecce, jak i całej ligi. Kazuyuki grał wtedy na pozycji defensywnego pomocnika, a przed nim grał właśnie Koji. Bracia występowali razem w Hiroshimie 17 lat, aż do zakończenia kariery przez Kojiego w 2017. roku. Kazuyuki ma na koncie 537 meczów w barwach “strzał”, z którymi wygrał 6 trofeów. Ten 37-letni zawodnik ogłosił zakończenie kariery wraz z końcem obecnego sezonu.

Blisko 300 meczów dla Hiroshimy, 3 mistrzostwa Japonii i zapora trudna do przejścia. Mowa oczywiście o Hirokim Mizumoto. Środkowy obrońca Sanfrecce ma także na koncie 7 występów w kadrze “Samurai Blue”. Mizumoto świetnie gra głową, dzięki czemu ma na swoim koncie 15 bramek w J.League.

Obecnie chyba najważniejszym piłkarzem Sanfrecce jest Brazylijczyk Patric, który od 2017. roku przebywa na wypożyczeniu w Hiroshimie. W dużej mierze dzięki niemu Hiroshima zdołała się utrzymać w poprzednim sezonie i w obecnym walczyła o mistrzostwo. “Patorik” (tak jego imię wymawiają Japończycy) strzelił dla Sanfre 28 bramek w 51. spotkaniach. W przeszłości grał już w Japonii, a konkretnie w Kofu i Gambie Osaka, gdzie święcił największe sukcesy. Z Gambą zdobył bowiem mistrzostwo, dwa Emperor’s Cup, puchar ligi japońskiej i superpuchar.

Tytuły

W profesjonalnej erze Sanfrecce Hiroshima zdobyła 8 trofeów.

Mistrzostwo J2 – 2008

imgp6334

Superpuchar Japonii – 2008

Mistrzostwo J.League – 2012

Mistrzostwo J.League – 2013

Superpuchar Japonii – 2013

Superpuchar Japonii – 2014

Mistrzostwo J.League – 2015

Superpuchar Japonii – 2016

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wyświetleń: 593

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze