Dziś na tapecie Sanfrecce Hiroshima!

Sanfrecce_Hiroshima_logo

Sanfrecce Hiroshima (サンフレッチェ広島) powstała w 1938. roku jako Toyo Kogyo Soccer Club i grała w półprofesjonalnej Japan Soccer League. Toyo zdominowało rozgrywki zdobywając 4 tytuły z rzędu. W 1969. roku klub brał udział w Asian Club Cup, czyli odpowiedniku dzisiejszej Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Toyo SC było pierwszą Japońską drużyną biorącą udział w rozgrywkach i od razu zajęło trzecie miejsce. W 1981. roku zmieniono nazwę na Mazda SC, a w 1992. roku, wraz z powstaniem J.League, przyjęto nazwę Sanfrecce Hiroshima. „San” oznacza po Japońsku cyfrę 3, a „frecce” to włoskie słowo oznaczające „strzały”. Stąd też obecność trzech strzał na herbie klubu. W latach 1995-1999 klub 3-krotnie dochodził do finału Emperor’s Cup, ale za każdym razem musiał uznać wyższość rywala. W 2002. roku Sanfrecce po raz pierwszy spadło do J2, po przegraniu play-offów z Kyoto Sangą. Stało się tym samym pierwszym klubem, który spadł do J2 po wygraniu pierwszego etapu J.League, co miało miejsce w 1994. roku. Na zapleczu najwyższej ligi Hiroshima spędziła jeden sezon i dzięki zajęciu drugiego miejsca wróciła do J1. 3 lata później, czyli w 2007. roku Sanfrecce znów spadło do J2, ale tym razem wróciło do J.League jako mistrz drugiej ligi. Od tamtej pory Hiroshima regularnie występuje w najwyższej lidze. Co więcej, trzykrotnie sięgnęła po mistrzostwo Japonii, w latach 2012, 2013 i 2015. Dzięki tej ostatniej wygranej, Hiroshima awansowała na Klubowe Mistrzostwa Świata, gdzie zdobyła brązowy medal.

Obecnie Sanfrecce rozgrywa bardzo dobry sezon, gdyż zakończy go jako wicemistrz Japonii. Dla kibiców z Hiroshimy nie jest to jednak dobra wiadomość, gdyż „Sanfre” przez większą część sezonu przebywało na pierwszym miejscu w tabeli i miało dużą przewagę nad resztą stawki. Fatalna postawa w ostatnich kolejkach zepchnęła ją jednak na drugie miejsce.

Stadion: Edion Stadium Hiroshima (エディオンスタジアム広島)

5 Chome-1-1 Ozukanishi, Asaminami Ward, Hiroshima, Hiroshima Prefecture 731-3167, Japonia

1024px-Bigarch050423

Stadion jest lepiej znany pod nazwą „Big Arch Stadium”, ale z powodu kontraktu sponsorskiego nazwa została chwilowo zmieniona na tę powyżej. Obiekt otwarto w 1992. roku i był główną areną Pucharu Azji. Japonia sięgnęła wtedy po swój pierwszy triumf w rozgrywkach i pokonała w finale Arabię Saudyjską (1-0) na tym właśnie stadionie. Big Arch pomieści 36,894 widzów. Właścicielem obiektu jest miasto Hiroshima.

Miasto: Hiroshima (広島市)

Hiroshima 2010

Hiroshima to stolica prefektury o tej samej nazwie i największe miasto regionu Chūgoku. Status miasta został nadany Hiroshimie pierwszego kwietnia 1889. roku.

2

Oczywiście Hiroshima jest na świecie kojarzona głównie z atakiem nuklearnym wojsk amerykańskich z 6. sierpnia 1945. roku. Atakiem, który zrównał z ziemią niemal całe miasto.

Hiroshima_aftermath

Pomimo ogromu tragedii i promieniowania, które przez wiele lat było obecne w miejscu wybuchu, Japończycy podnieśli się i odbudowali miasto, które obecnie jest naprawdę pięknym miejscem. W mieście jest sporo miejsc wartych odwiedzin, a oto główne z nich:

  • Zamek Hiroshima (広島城) – zamek zbudował Mōri Terumoto pomiędzy 1589, a 1599 rokiem. Zamek został zniszczony podczas ataku nuklearnego, ale odbudowano go w 1958. roku.

Hiroshima city castle at night

  • Hiroshima Peace Memorial (広島平和記念碑) – znane jako Atomic Bomb Dome. Budynek przetrwał wybuch bomby atomowej i jest częścią Parku Pamięci Hiroshimy.
Hiroshima_Peace_Memorial
@Hirotsugu Mori
  • Shukkei-en (縮景園) – historyczny ogród, którego budowa rozpoczęła się w 1620. roku.

Rainbow_bridge_in_Shukkei-en_Hiroshima

  • Mitaki-dera (三瀧寺) – świątynia zbudowana w 809. roku.

Mitaki_Temple

  • Hiroshima Gokoku Jinja (広島護国神社) – zbudowana w 1869 i odbudowana w 1965. roku świątynia shintoistyczna.

Hiroshima-gokoku-zinzya

  • Senkō-ji (千光寺) – to kolejna bardzo stara Japońska świątynia. Została bowiem wybudowana w 806. roku.

230b95fa900aecc92f40d22994b30f55

  • Hiroshima Orizuru Tower skąd rozciąga się widok na miasto.

hiroshima-orizuru-tower-01-sam-garcia

Trenerem Hiroshimy jest Hiroshi Jofuku, który objął stanowisko w styczniu tego roku. Wcześniej prowadził FC Tokyo, gdzie też zaczynał karierę trenerską i z którym wygrał puchar ligi japońskiej oraz Ventforet Kofu z którym wygrał J2. Jofuku najbardziej znany jest ze swoich niezwykle ekspresyjnych reakcji.

Przed nim klub trenowali m.in. Mihailo Petrović, czy Hajime Moriyasu, którzy byli zwolennikami ustawienia 3-6-1.  Na krótki czas zrewolucjonizowało ono futbol w Japonii i dało Hiroshimie 3 mistrzostwa. Wysoko zawieszona przez tych dwóch Panów poprzeczka zaczęła się jednak stopniowo obniżać. Rywale znaleźli sposób na to ustawienie i krótki epizod Jonssona, który musiał dokończyć sezon zaczęty przez Moriyasu, mógł kosztować zespół miejsce w J.League. Szweda, po zaledwie pół roku pracy zastąpił właśnie Jofuku, którego pierwszy sezon można zaliczyć do bardzo udanych. Japończyk przypomniał kibicom Sanfrecce o dobrych czasach i pokazał, że ten zespół może walczyć o mistrzostwo.

Kapitanem Hiroshimy jest Toshihiro Aoyama. Japończyk dołączył do klubu w 2004. roku, prosto po szkole średniej. Sięgnął z klubem po 8 tytułów, do których dorzucił Mistrzostwo Azji Wschodniej z reprezentacją. W barwach Sanfrecce wystąpił w 462. spotkaniach, w których zdobył 26 bramek i zaliczył 39 asyst. Jest także 11-krotnym reprezentantem Japonii, dla której strzelił jedną, cudowną bramkę.

Aoyama jest też autorem przepięknego trafienia dla Hiroshimy, kiedy to pokonał bramkarza Marinos strzałem z własnej połowy.

Skoro mowa o legendach, to nie można nie wspomnieć o Kazuyuki Morisakim, który gra w Hiroshimie od 1999. roku. Kazuyuki wraz ze swoim bratem bliźniakiem, Kojim, wzorował się na „Tachibana Twins” ze znanego wszystkim Kapitana Tsubasy. W latach 2004-2007 byli pierwszoplanowymi postaciami Sanfrecce, jak i całej ligi. Kazuyuki grał wtedy na pozycji defensywnego pomocnika, a przed nim grał właśnie Koji. Bracia występowali razem w Hiroshimie 17 lat, aż do zakończenia kariery przez Kojiego w 2017. roku. Kazuyuki ma na koncie 537 meczów w barwach „strzał”, z którymi wygrał 6 trofeów. Ten 37-letni zawodnik ogłosił zakończenie kariery wraz z końcem obecnego sezonu.

Blisko 300 meczów dla Hiroshimy, 3 mistrzostwa Japonii i zapora trudna do przejścia. Mowa oczywiście o Hirokim Mizumoto. Środkowy obrońca Sanfrecce ma także na koncie 7 występów w kadrze „Samurai Blue”. Mizumoto świetnie gra głową, dzięki czemu ma na swoim koncie 15 bramek w J.League.

Obecnie chyba najważniejszym piłkarzem Sanfrecce jest Brazylijczyk Patric, który od 2017. roku przebywa na wypożyczeniu w Hiroshimie. W dużej mierze dzięki niemu Hiroshima zdołała się utrzymać w poprzednim sezonie i w obecnym walczyła o mistrzostwo. „Patorik” (tak jego imię wymawiają Japończycy) strzelił dla Sanfre 28 bramek w 51. spotkaniach. W przeszłości grał już w Japonii, a konkretnie w Kofu i Gambie Osaka, gdzie święcił największe sukcesy. Z Gambą zdobył bowiem mistrzostwo, dwa Emperor’s Cup, puchar ligi japońskiej i superpuchar.

Tytuły

W profesjonalnej erze Sanfrecce Hiroshima zdobyła 8 trofeów.

Mistrzostwo J2 – 2008

imgp6334

Superpuchar Japonii – 2008

Mistrzostwo J.League – 2012

Mistrzostwo J.League – 2013

Superpuchar Japonii – 2013

Superpuchar Japonii – 2014

Mistrzostwo J.League – 2015

Superpuchar Japonii – 2016

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Wyświetleń: 651

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze

Discover more from AzjaGola

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading