Kirgistan zna mistrza! Jest to Dordoi Biszkek, który już zapewnił sobie na kolejkę przed końcem odzyskanie tytułu po czterech latach przerwy. Szczególne znaczenie ma tutaj fakt, że w zaległym spotkaniu 6. kolejki (grana była 3 i 5 maja) ograł zespół, który przez 3 lata z rzędu dzierżył w rękach mistrzowskie berło.

Dordoi Biszkek – Ałaj Osz 3:1 (Kozubajew 45+4, Achmedow 62, Szamszyjew 85 – Kojo 32) https://www.youtube.com/watch?v=P056SPDJm5Q – 1. połowa, https://www.youtube.com/watch?v=uuSo_heaJnc – 2. połowa
Strzelanie zaczęli przyjezdni, którzy wcale nie zamierzali tak łatwo oddać mistrzowskiego tytułu, choć bramka była dość przypadkowa. Podania od kolegi z drużyny nie przejął Tamerłan Kozubajew, któremu piłkę zabrał Joel Kojo, który poszedł sam na sam z Kadyrbekowem i go pokonał. Tym samym zawodnik z Ghany umocnił się na pozycji lidera strzelców ekstraklasy. Stołeczni gracze odrobili straty tuż przed przerwą a Kozubajew odkupił swoje winy. Aziz Sydykow wrzucił piłkę z lewej strony z rzutu wolnego a obrońca gospodarzy celnie główkował. Po przerwie trafiał już tylko Dordoi. Sydykow posłał piłkę z lewego skrzydła, tym razem z gry. Ta odbiła się od obrońców, trafiła do Żyrgałbeka Uulu, który dośrodkował z prawej strony a Murolim Achmedow przy dłuższym słupku celnie główkował. Gości z Oszu dobiła zespołowa akcja, którą zaczął Kadyrbekow wyrzutem ręką spod własnej bramki a zakończył Islam Szamszyjew. W międzyczasie piłka szła lewą flanką. Dla drużyny Aleksandra Kriestinina było to dziewiąte zwycięstwo z rzędu zaś piłkarze Nemata Koszokowa padli po czterech kolejnych wygranych.
b37cb37dca1cc2b2efd0adf4ba48b260
Pozwólcie, że przytoczę zwycięski skład Dordoia w meczu z Ałajem: Kadyrbekow – Jusupow, Kozubajew, Otkiejew, Miszczenko, Sydykow, Szamszyjew, Achmedow, Sagynbajew, Żyrgałbek Uulu, Batyrkanow

Żółte kartki: Batyrkanow – Rachmonow, Baratow
Sędzia: Nurgazy Czołponbajew

Generalnie było to szóste w tym roku Kirgiskie El Clasico. W marcu w Superpucharze Kirgistanu po rzutach karnych zwyciężył Ałaj (2:2, karne 4:2), w starciach ligowych wygrywali wyłącznie goście (Dordoi 3:2 i 2:0, Ałaj 2:1) a w październikowym finale Pucharu Kirgistanu Dordojewcy zwyciężyli 3:2. Czyli na plus w 2018 roku jest ekipa ze stolicy, która zgarnia dublet.

Ogółem w 27 kolejkach (107 spotkań) strzelono 405 bramek (15 na kolejkę i 3,79 na mecz).

W zasadzie walka toczy się jedynie o miejsca 2-3, gdyż spadkowiczów też już znamy, co potwierdzi poniższa tabela:

Kirgistan tabela

Strzelcy:
23 gole – Joel Kojo (Ałaj)
21 goli – Amiruddin Sharifi (Ałaj)
17 goli – Ernist Batyrkanow (Dordoi)

Zapowiedź ostatniej kolejki (05/06.11):
Kara-Bałta – Akademia Futboła
FTs Ilbirs – Ałaj
Neftczi – Ałga
Abdysz-Ata – Dordoi

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
https://twitter.com/red_bobini91

Wyświetleń: 325

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze