Zacznijmy może od zawartego w tytule sukcesu.

½ finał Pucharu AFC, rewanże

Altyn Asyr Aszchabad – April 25 Nampho 1:1 (Orazsahedow 64-karny – Han Song-Hyok 7) (pierwszy mecz 2:2) https://www.youtube.com/watch?v=fPKT0OsCt4c
altyn_1
Zaczęło się znakomicie dla wojskowej drużyny z Korei Północnej. Strzał Sim Hyon-Jina zza pola karnego obronił Orazmuhamedow, który po dobitce głową Han Song-Hyoka okazał się bezradny. Od tego momentu do końca pierwszej połowy swoich szans szukali mistrzowie Turkmenistanu. Bezskutecznie. Mało tego, w 54. minucie jedenastkę mieli koreańscy goście. Stało się to dlatego, że Sojunow sfaulował w polu karnym Kim Yu-Songa. An Il-Bom stanął przed wyśmienitą okazją na gola nr 13 w tegorocznej edycji AFC Cup. Jednak jego strzał z wapna, który był mierzony za bardzo w środek bramki odbił Orazmuhamedow. Można śmiało powiedzieć, że 31-letni golkiper utrzymał Sygnalistów w grze, gdyż dwubramkowa strata była by trudna do odrobienia, ponadto jej osiągnięcie nie dawałoby bezpośredniego awansu. Obroniony karny podziałał mobilizująco na miejscowych graczy, gdyż 10 minut później sami mieli jedenastkę za faul Kim Chol-Boma na wchodzącym Annaorazowie. Wahyt Orazsahedow zrobił to, czego nie umiał uczynić An Il-Bom i mieliśmy remis. Więcej goli nie padło, co oznacza, że Altyn Asyr zagra w wielkim finale AFC Cup 🙂 natomiast wojskowa drużyna północnokoreańska po raz trzeci w historii nie zdołała sforsować bram do historycznego finału jakiegokolwiek azjatyckiego pucharu (w 1989 i 1991 roku April 25 odpadł na etapie półfinałowym Azjatyckiego Pucharu Mistrzów, teraz na tym samym szczeblu zakończył przygodę z Pucharem AFC).
Składy obu drużyn:

Altyn Asyr - April 25 I
Altyn Asyr - April 25 II

Widzów: 11750

1 września pisałem o pięknym śnie Sygnalistów: https://azjagola.com/2018/09/01/sygnalisci-w-polfinale-pucharu-afc-czyli-turkmenski-sen-trwa-dalej/
Okazuje się, że trwać będzie do 27 października. A co będzie dalej, zależeć będzie od tego, jak finał się potoczy. A zagrają w nim tego dnia z irackim Al-Quwa Al-Jawiya Bagdad, który w rewanżowym spotkaniu półfinałowym (jednocześnie finale strefy Azji Zachodniej) pokonał jordańską Al-Jazeerę Amman 3:1 (pierwszy mecz na wyjeździe wygrał 1:0). Drużyna reprezentująca Irackie Siły Powietrzne po raz trzeci z rzędu i w historii dotarła do wielkiego finału azjatyckiego odpowiednika naszej Ligi Europy i z tego tytułu śmiało można ją ochrzcić mianem „Azjatyckiej Sevilli FC”. Ale czy po raz trzeci z rzędu zatriumfuje w tych rozgrywkach? Altyn Asyr ma swoje plany uczczenia 10-lecia istnienia klubu, o którym wspominałem we wrzuconej wyżej notce.

Jeśli chodzi o turkmeńską piłkę klubową, to jej największymi do tej pory sukcesami były 2 triumfy w dwóch ostatnich edycjach zlikwidowanego już Pucharu Prezydenta AFC. W 2013 roku po trofeum sięgnął Balkan (obecnie Nebitci) Balkanabat zaś rok później jego osiągnięcie powtórzył HTTU Aszchabad. AFC President’s Cup był jednak pucharem trzeciej kategorii w Azji zaś tutaj turkmeński klub po raz pierwszy znalazł się w finale drugorzędnych rozgrywek klubowych na największym kontynencie świata. A to już jest pewna różnica.

Finał zostanie rozegrany w Karbali (Irak).

Tym radosnym akcentem przejdźmy do rozgrywek ligowych.

Wyniki 23. kolejki Yokary Ligi:

Ahal Akdasayak – Altyn Asyr Aszchabad 1:0 (D.Durdyjew 10). Turkmeńskie El Clasico dla wicemistrzów kraju. Ahal wykorzystał pucharowe zmęczenie Sygnalistów i odjechali im na 5 oczek. Zespół Jazgułego Hodżageldyjewa padł po piętnastu meczach bez porażki (ostatnia dotychczasowa miała miejsce 6 czerwca, kiedy w lidze u siebie uległ 0:1 Szagadamowi Turkmenbaszy). Mogło być inaczej, lecz w 88. minucie Orazsahedow zmarnował rzut karny.
ahal - altyn asyr
Żółte kartki: Annakułyjew, Muchamedow, Aszyrow – Annaorazow
Sędzia: Mamedow (Aszchabad)
Widzów: 800 (Aszchabad)

Nebitci Balkanabat – Energetik Turkmenbaszy 1:4 (Paizow 85 – S.Durdyjew 4, Abdyrahmanow 6, Szermetow 53, 74). Energetycy efektownie wskoczyli na podium.

Żółte kartki: Czaryjew, Chydyrow, Astanow, Paizow – S.Durdyjew, Szermetow
Czerwona kartka: S.Durdyjew (43. minuta)
Sędzia: Ereszow (Turkmenabat)
Widzów: 500

FK Aszchabad – Kopetdag Aszchabad 2:1 (Szamuradow 60, Annajew 84 – Czonkajew 39)
aszchabad - kopetdag
Żółta kartka: Bajramow (Aszchabad)
Sędzia: Dżumamuradow (Aszchabad)
Widzów: 200

Szagadam Turkmenbaszy – Merw Mary 0:0. Zgubione punkty przez gospodarzy oddalają ich z podium.

Żółte kartki: Amanmamedow, Jakubow, Chodżaberdyjew – Tirkiszow, Jagmurow, Mirsułtanow, Saparow
Sędzia: Chaknazarow (Aszchabad)
Widzów: 100

W tej kolejce padło 9 goli (2,25 na mecz) zaś ogółem w 23 kolejkach (90 spotkań) strzelono 212 bramek (9,22 na kolejkę i 2,36 na mecz).
Wszystkie 4 spotkania tej kolejki obejrzało łącznie z trybun 1600 widzów (400 na mecz).

Tabela:

Turkmenistan tabela

Strzelcy:
9 goli – Sulejman Muhadow (Ahal), Altymyrat Annadurdyjew (Altyn Asyr)

Zapowiedź następnej kolejki (13/14.10):
Energetik – Aszchabad
Kopetdag – Ahal
Altyn Asyr – Szagadam
Merw – Balkan
Na 10 października zaplanowano zaległy mecz 21. kolejki (grana była 21 i 22 września) Merw – Altyn Asyr

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
https://twitter.com/red_bobini91

Wyświetleń: 327

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze