Czas na kolejną część cotygodniowej serii. Tym razem w roli głównej występujące w J.League, Cerezo Osaka. Zaczynamy!
Cerezo Osaka ( セレッソ大阪) powstało w 1957. roku pod nazwą Yanmar Diesel. Klub był własnością firmy Yanmar i był założycielem nie istniejącej już Japan Soccer League.
W 1993. roku klub zarejestrowano pod nazwą Osaka Football Club Ltd. i z pomocą kibiców przyjął nazwę “Cerezo”. Cerezo oznacza po hiszpańsku drzewo wiśniowe, które jest symbolem miasta Osaka. Stąd też różowe barwy klubu. Drugim kolorem klubu jest niebieski. W 1994. roku Cerezo wygrało JFL i awansowało do J.League rok później. “Wiśniowi” doszli tamtego roku aż do finału Emperor’s Cup, ale tam przegrali z Bellmare Hiratsuka (obecnie Shonan Bellmare). W swoim pierwszym sezonie w J.League, Cerezo zajęło 8. miejsce na 14. zespołów. Cerezo spadało z ligi 3-krotnie. Najpierw w roku 2001., by po roku powrócić do elity. Następnie w 2006. roku, po zajęciu 17. miejsca w lidze. Spędzili w J2 następne 3 sezony i wrócili po zajęciu drugiego miejsca na zapleczu J.League w 2009. roku. Skoro mowa o sezonie 2009, to nie wypada nie wspomnieć o wybornych występach mega duetu Kagawa – Inui, którzy we wspomnianym sezonie zdobyli łącznie 47 bramek i zanotowali 30 asyst.
Ostatni spadek Cerezo zaliczyło w 2014, roku po zajęciu przedostatniej lokaty. W 2016. roku wrócili do J.League, w której występują obecnie. 2017. rok był jednym z najlepszych w historii klubu. Cerezo zajęło bowiem 3. miejsce w lidze, a także zdobyło oba puchary krajowe:
1-1 Nagaikoen, Higashisumiyoshi Ward, Osaka, Osaka Prefecture 546-0034, Japonia
Stadion otwarto w 1987. roku pod nazwą Nagai Ball Gall Field. W 2010. roku Cerezo Osaka przeniosła się na tenże właśnie obiekt. Sponsorem “wiśniowych” była i nadal jest firma “Kincho”. Właśnie z jej pomocą stadion przeszedł przebudowę, a w zamian za fundusze od firmy obiekt zmienił nazwę na Kincho Stadium. Na stadionie rozgrywane są zarówno mecze piłkarskie, jak i mecze Rugby oraz futbolu amerykańskiego. Obecna pojemność stadionu to dokładnie 19,904. W piątek na Kincho Stadium Cerezo Osaka rozegrała swój ostatni mecz, gdyż klub będzie musiał rozstać się z obiektem na dłuższy czas.
Kincho przejdzie bowiem kolejny kapitalny remont. Plany są ambitne i gotowy stadion ma zostać oddany do użytku najwcześniej w 2020. roku. Oto jak prezentują się wizualizacje nowego Kincho Stadium:
1-1 Nagaikoen, Higashisumiyoshi Ward, Osaka, Osaka Prefecture 546-0034, Japonia
Czyli drugi stadion Cerezo. Ten obiekt jest wykorzystywany przy “większych” meczach na których spodziewana jest wysoka frekwencja. Stadion pomieści bowiem 47,000 ludzi. Nagai Stadium otwarto w 1964. roku i jego pojemność wynosiła zaledwie 23,000. Pierwszy mecz piłkarski jaki tutaj rozegrano miał miejsce 20 października 1964. roku podczas letnich igrzysk olimpijskich organizowanych w kraju wschodzącego słońca. Japonia mierzyła się wtedy z Jugosławią i przegrała aż 1:6. Co ciekawe Japonia rozegrała wtedy lepszy turniej m.in. od reprezentacji Brazylii, Argentyny, czy Meksyku.
W 1996. roku pojemność stadionu zwiększono do niemal 50,000, a w 2002. roku obiekt gościł 3 spotkania Mistrzostw Świata: Nigeria – Anglia, Tunezja – Japonia, Senegal – Turcja.
Lokalizacja obu stadionów jest bardzo interesująca. Oba należą bowiem do kompleksu sportowego Nagai i dzieli je zaledwie kilkadziesiąt metrów.
Osaka jest drugim największym obszarem metropolitalnym w Japonii i jednym z największych na świecie z ponad 19. milionami mieszkańców. Jest też stolicą prefektury o tej samej nazwie.
Osaka jest także znana jako “kuchnia narodu – 天下の台所“, ponieważ za czasów okresu Edo była centrum handlu ryżem. Jeżeli chodzi o etymologię to “Osaka” oznacza po prostu “duże wzgórze”.
Miasto jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów, gdyż posiada wiele atrakcji i ciekawych miejsc:
Trenerem Cerezo Osaki jest Yoon Jong-Hwan. 45-letni Koreańczyk trenował poprzednio Ulsan Hyundai i Sagan Tosu. Stanowisko objął w styczniu 2017. roku i od razu poprowadził zespół do zdobycia dwóch krajowych pucharów, a także wprowadził Cerezo do Ligi Mistrzów. W 91. spotkaniach odniósł z klubem 48 wygranych, zaliczył 23 remisy i poniósł 20 porażek we wszystkich rozgrywkach.
W barwach Cerezo występuje kilku znakomitych i znanych szerszemu gronu zawodników, m.in. Yoichiro Kakitani, który został sprowadzony z FC Basel w 2016. roku.
Hotaru Yamaguchi, czyli 45-krotny reprezentant Japonii, który grał na mundialach w Rosji i Brazylii, znany głównie z arcyważnej bramki strzelonej Irakowi w ostatnich sekundach. Gol, którego nie da się zapomnieć.
No i najgłośniejsze nazwisko, czyli sprowadzony za ponad 5 milionów euro z Sevilli Hiroshi Kiyotake.
Obecnie Cerezo zajmuje 6. miejsce w tabeli J.League, ale traci zaledwie 2 punkty do 3. FC Tokyo. Powtórzenie wyczynu sprzed roku jest więc w ich zasięgu.
Pod nazwą Cerezo Osaka, klub sięgnął po 3 tytuły:
Levain CUP w 2017. roku
Emperor’s Cup w 2017. roku
Superpuchar Japonii w 2018. roku
Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM
Wyświetleń: 485