Tan Chun-Lok to młody i utalentowany zawodnik rodem z Hong Kongu, który mocno naraził się swoim rodakom. Jak? A no tak, że przeszedł do chińskiego klubu. Powszechnie wiadomo, że ludność Hong Kongu delikatnie mówiąc nie przepada za Chinami. Tan przechodząc do chińskiego giganta mocno podpadł swoim rodakom, którzy okrzyknęli ten ruch “transferem wstydu”. Oczywiście sportowo jest to krok, albo nawet więcej, do przodu, ale wizerunkowo Chun-Lok stracił mega dużo w oczach mieszkańców Hong Kongu.

16_Tan_Chun_Lok.jpg

Tan Chun-Lok (陳俊樂) – urodził się 5. stycznia 1996. roku w Hong Kongu. Konkretnie w dystrykcie Tuen Mun, gdzie spędził swoje wczesne dzieciństwo. Gdy miał 6 lat, zaczął grać w piłkę ze swoim ojcem i bratem, którzy zarazili go pasją do futbolu. Tan był całkiem dobry, więc rodzice zapisywali go na różne turnieje dla dzieci, dzięki którym został w końcu zauważony. Poszedł do szkoły podstawowej imieniem Liu Shaoqiego i wyróżniał się na tle swoich rówieśników do tego stopnia, iż został powołany do młodzieżowej kadry Hong Kongu. Podczas programu treningowego sponsorowanego przez MC Donald’s, został wybrany najbardziej obiecującym zawodnikiem. Dzięki temu reprezentował Hong Kong na treningu Manchesteru United i Newcastle United. Na treningu tych drugich został określony przez ówczesnego trenera zespołu U-8 jako “jeden z najlepszych spośród jego podopiecznych”. W szkole średniej kontynuował swój rozwój, dzięki któremu otrzymał stypendium w 2009. roku w ramach programu “Dreams Come True”. Młody Chun-Lok wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii i w zespole Brooke House College zdobył 9 bramek w 14. spotkaniach. Doskonałe występy w uczelnianej drużynie sprawiły, iż podpisał kontrakt z Peterborough United. Wraz z końcem studiów zakończył jednak grę w Peterborough. Tan chciał zostać w Anglii, ale w związku z problemami przy uzyskiwaniu pozwolenia na pracę musiał wrócić do Hong Kongu w 2013. roku. Po powrocie nie narzekał jednak na brak zainteresowania klubów z rodzimej ligi i podpisał kontrakt z Yokohama FC Hong Kong (obecnie Metro Gallery FC).

Tan_Chun_Lok_Mark

W 2014. roku pojechał na Igrzyska Azjatyckie wraz z kadrą Hong Kongu U-23, ale tego turnieju nie będzie miło wspominał. W spotkaniu z Bangladeszem doznał bowiem złamania nogi i musiał wrócić do kraju. Opuścił resztę turnieju, ale wrócił do zdrowia wyjątkowo szybko i stopniowo zaczął odzyskiwać formę. W 2015. roku jego klub się rozpadł, gdyż Yokohama FC przestała go sponsorować i wielu zawodników, w tym Tan, musiało zmienić barwy klubowe. Chun-Lok wybrał Hong Kong Pegasus, do którego dołączył 9. lipca tego samego roku. 9 października 2015. roku zaliczył debiut w dorosłej reprezentacji Hong Kongu, gdzie wystąpił jak dotąd w 13. spotkaniach. Pierwszą bramkę dla kadry zdobył 13. czerwca 2017. roku w spotkaniu z Koreą Północną.

Po roku gry w drużynie “Pegazów” przeszedł do Tai Po, które dopiero co awansowało do HK Premier League. W połowie sezonu został kapitanem zespołu, a po zakończeniu rozgrywek został ogłoszony najlepszym młodym zawodnikiem Hong Kongu.  Po zakończeniu sezonu poleciał do Los Angeles, aby wziąć udział w treningu chińskiego Guangzhou R&F. Wypadł chyba znakomicie, bo został natychmiast pozyskany przez klub, z którym podpisał 3,5-letni kontrakt 13. lipca 2018. roku. Od razu został wypożyczony do R&F Hong Kong, czyli filii chińskiego klubu w Hong Kongu. HK Premier League dopiero ruszyła i Chun-Lok rozegrał pełne 90 minut w przegranym spotkaniu R&F z Eastern.

Pomimo fali krytyki, która spadła na młodego reprezentanta Hong Kongu, Tan skupia się w 100%. na grze w nowym klubie i na pomocy swojej reprezentacji.

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 421

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze