Bramkarz reprezentacji Hong Kongu, Yapp Hung-Fai ma zaledwie 28 lat, ale już jest absolutną legendą w swoim kraju. Zdążył się już zapisać na kartach historii hongkońskiego futbolu i zyskać nieśmiertelność. Był bowiem członkiem historycznej kadry Hong Kongu, która w 2009. roku sięgnęła po złoty medal na Igrzyskach Azji Wschodniej i miał ogromny wkład w pokonanie faworyzowanych Japończyków. Ten triumf był oczywiście pierwszym w historii piłkarskiej kadry Hong Kongu.

301825482646

Yapp Hung-Fai (葉鴻輝) – urodził się 21. marca 1990. roku w Hong Kongu. Pierwsze piłkarskie kroki postawił poprzez uczestnictwo w “Football Youth Summer Promotion Programme”. Yapp początkowo nie był brany na poważnie przez szkoleniowców, gdyż brakowało mu odpowiednich warunków fizycznych i siły, które są niezbędne na jego pozycji. Na szczęście jego talent został w porę dostrzeżony i Huang-Fai dołączył do Workable FC. Po roku klub przestał istnieć, ale na młodego, liczącego 180 centymetrów wzrostu bramkarza szybko znaleźli się chętni. Jego niebywały refleks i szybkość reakcji przyciągnęły niemałe zainteresowanie i w 2008. roku Yapp ostatecznie trafił do zespołu Eastern. Spędził tam tylko rok, gdyż w 2009. roku przeniósł się HK Pegasus.
12. grudnia 2009. roku to szczególna data w karierze naszego bohatera, ale to także wyjątkowa data w historii całego kraju.  Yapp Hung-Fai stanął między słupkami w finałowym spotkaniu Igrzysk Azji Wschodniej z reprezentacją Japonii i Hong Kong sensacyjnie zdołał zremisować z “Niebieskimi Samurajami” 1:1, by w rzutach karnych wygrać 4:2! Japończycy mogli to spotkanie wygrać w regulaminowym czasie gry, ale Hung-Fai popisał się fenomenalną interwencją i obronił piłkę meczową, stając się bohaterem narodowym Hong Kongu. Jego interwencja jest do dziś symbolem nadziei, że piłka w Hong Kongu może odnieść w przyszłości sukces i rywalizować z najlepszymi ekipami na kontynencie.

1024px-EAG2009_football_final_HKGvsJPN13

Cały turniej odbywał się właśnie w Hong Kongu i ekipa gospodarzy sięgnęła po pierwszy w swojej historii tytuł. Mottem imprezy było wyrażenie “Be the legend”. Wyrażenie okazało się niezwykle trafne i cała tamtejsza kadra gospodarzy została legendami w swoim kraju.

Wracając do samego Yappa, w 2010. roku zamienił HK Pegasus na ekipę South China, w której spędził 4 sezony. Rozegrał tam 52 spotkania, w których 19 razy zachował czyste konto. W 2014. roku zdecydował się jednak na powrót do ekipy Eastern AA i jak się okazało była to bardzo dobra decyzja. Yapp był bowiem podstawowym bramkarzem i zdobył z Eastern mistrzostwo kraju, oraz dwa krajowe puchary. Awansował także do Azjatyckiej Ligi Mistrzów, gdzie zatrzymał Kawasaki Frontale. Pomimo 180. cm. wzrostu, które nie są szczególnie imponujące dla bramkarza, Hung-Fai wystąpił w 59. meczach dorosłej reprezentacji Hong Kongu, której jest kapitanem, a także sięgał po najwyższe krajowe trofea ze swoim klubem. Nie jest to przypadek, ponieważ Yapp jest jednym z najlepszych golkiperów południowo-wschodniej Azji, co potwierdza swoimi świetnymi występami.

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 471

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze