Reprezentacja Japonii awansowała właśnie do finału Igrzysk Azjatyckich, gdzie zmierzy się z Koreą Południową. “Niebiescy Samurajowie” mają w swoim składzie kilku studentów, którzy bez wątpienia stanowią o sile zespołu. Udowadniają tym samym, że Japońska piłka uniwersytecka jest obok Amerykańskiej i Koreańskiej jedną z najlepszych na świecie. Polskie kluby, które narzekają często na brak funduszy potrzebnych do przeprowadzenia transferów, powinny zwrócić swoją uwagę w kierunku utalentowanych Japończyków z drużyn młodzieżowych, którzy przebywają na uniwersytetach. Korzyść odniosłyby obie strony, gdyż młodzi piłkarze z chęcią przenieśliby swoje talenty do Europy i zrobiliby wszystko, aby zaprezentować się dobrze, a kluby miałyby ambitnych i zdolnych zawodników, którzy umiejętnościami nie odstają od swoich rówieśników z Europy, za bardzo małe pieniądze.

Poznajmy sylwetki Panów, którzy poza obowiązkami piłkarskimi mają jeszcze obowiązki szkolne.

kojima_ryosuke

 • Ryosuke Kojima (小島 亨介)Urodził się 30. stycznia 1997. roku.
  Karierę sportową zaczynał w szkółce Nagoi Grampus, gdzie doszedł do zespołu U-18. Następnie poszedł na uczelnie Waseda University, gdzie występuje w uniwersyteckim zespole o tej samej nazwie. Przeszedł wszystkie szczeble reprezentacji Japonii począwszy od zespołu U-12. Obecnie jest podstawowym bramkarzem zespołu U-21 na Igrzyskach w Indonezji.

3000412

 • Obi Powell Obinna (オビ パウエル オビンナ)Urodził się 18. grudnia 1997. roku.
  W 2016. roku ukończył akademię JFA w Fukushimie i został przyjęty na uniwersytet Ryutsu Keizai, gdzie występuje obecnie. W wieku 12. lat został powołany do kadry Japonii U-15 i sukcesywnie przechodził przez kolejne szczeble aż do kadry U-21, gdzie zadebiutował w maju 2018. Wystąpił na prestiżowym turnieju w Toulonie. W Indonezji jest zmiennikiem Kojimy.

1611126_l

 • Kaoru Mitoma (三笘 薫)Urodził się w Kawasaki, 20. maja 1997. roku. Pierwsze kroki w futbolu stawiał w szkole podstawowej, w szkolnym zespole Saginuma SC. Po ukończeniu “podstawówki”, dostał się do młodzieżowych drużyn Kawasaki Frontale, a konkretnie do zespołu U-12. Po pewnym czasie awansował do zespołu U-15, a następnie U-18. W 2016. roku trafił na Uniwersytet Tsukuba, gdzie występuje w uczelnianym zespole, a po ukończeniu studiów dołączy do pierwszego zespołu Frontale. W zespole Tsukuba University, Kaoru prezentuje się bardzo dobrze. Gdy jego zespół trafił na Vegaltę Sendai w Pucharze Japonii w 2017. roku, wszyscy skazywali ich na wysoką porażkę, a tymczasem Mitoma zdobył dwie bramki, a jego zespół wyeliminował ekipę z J.League.

Mitoma to wielki talent i kolejna wielka nadzieja Japońskiego futbolu. Na Igrzyskach Azjatyckich jest wyróżniającą się postacią i ma nawet na koncie zwycięską bramkę zdobytą w spotkaniu z Nepalem. Jego atutem jest szybkość, zwinność i genialny drybling. Zawodnik jest niesamowicie trudny do upilnowania i gdy prowadzi piłkę można odnieść wrażenie, że ma ją przyklejoną do buta.

1500382_l

 • Reo Hatate (旗手 怜央)Przyszedł na świat 21. listopada 1997. roku w Suzuce. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w młodzieżowych sekcjach FC Yokkaichi. Dzięki dobrej postawie, dostawał też szanse w 1. drużynie. Następnie poszedł do liceum Shizuoka Gakuen High School, gdzie grał w szkolnym zespole. Następnie został przyjęty na Uniwersytet Juntendo. Strzelił 9 bramek w rozgrywkach Kanto University Football League. Gdy był na 3. roku został zaproszony na dwa treningi Kawasaki Frontale, gdzie wypadł na tyle dobrze, iż w klubie postanowiono zatrzymać młodego zawodnika i zagwarantować jego powrót do zespołu po ukończeniu studiów. W 2017. roku wystąpił na uniwersjadzie w Tajpej. Ma za sobą 6 występów w reprezentacji Japonii U-20 i 3 mecze w kadrze U-21. Na Asian Games zdobył jak dotąd jedną bramkę, w spotkaniu z Pakistanem.

UEDA_Ayase

 • Ayase Ueda (上田 綺世)Przyszedł na świat 28. sierpnia 1998. roku. Po ukończeniu Kajima Gakuen High School, dostał się na uniwersytet Hosei, gdzie gra obecnie.
  Jest jednym z trzech napastników Japończyków na obecnych Igrzyskach i jest tym najskuteczniejszym. Strzelił już bowiem dwie bramki. Pierwszą w 1/8 finału z Malezją, kiedy to wykorzystał rzut karny z 90. minuty meczu. Drugą, w półfinałowym spotkaniu z ZEA. W obu przypadkach były to bramki decydujące i zapewniające “Samurajom” awans do następnego etapu.

Warto dodać, że Ryosuke Kojima i Reo Hatate grali już wcześniej pod skrzydłami Hajime Moriyasu, a konkretnie podczas styczniowych Mistrzostw Azji U23 w Chinach.

Wielki finał Igrzysk Azjatyckich odbędzie się w sobotę o 13:30 czasu Polskiego.

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 555

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze