W Dzisiejszym spotkaniu 1/8 finału faworyt jest jeden – Belgia.
Historia potyczek obu zespołów jednak jest po stronie Samurajów każdorazowo stawianych w roli chłopca do bicia według ekspertów, którzy po końcowym gwizdku musieli mocno się tłumaczyć z swoich słów.

Pierwsza potyczka Czerwonych Diabłów z Niebieskimi Samurajami miała miejsce w czerwcu 1999 roku podczas towarzyskiego Pucharu Kirin i zakończył się wynikiem 0-0.
O samym spotkaniu prócz tego, że się odbył, jak widać nie ma co opowiadać.

Kolejne jednak spotkanie było historyczne dla Japończyków a niezbyt radosne dla samych Belgów. Odbyło się ono w 2002 roku na MŚ organizowanych przez Koreę i Japonię.
Przed spotkaniem całkowicie wówczas anonimowi Japończycy dla Polskich “specjalistów” byli skazywani na wysoką porażkę, ponieważ prócz oklepanych frazesów typu “niscy, filigranowi, lecz wybiegani i ambitni” nikt nie potrafił o nich nic powiedzieć.

Mecz podczas którego Japonia zdobyła historyczne pierwsze punkty na MŚ zakończył się remisem 2-2. Bramki wówczas strzelali Takayuki Suzuki, Junichi Inamoto dla Azjatów oraz Marc Wilmots i Pete Van Der Heyden dla Europejczyków.
Co ciekawe wśród Japończyków Suzuki zakończył karierę dopiero w tym roku, dziś jest analitykiem piłkarskim w jednej z Japońskich stacji telewizyjnych.
Ina-Motor po dziś dzień gra (choć to za dużo powiedziane) w Consadole Sapporo, po drugiej stronie barykady Marc Wilmots strzelec przepięknego gola z przewrotki aktualnie jest trenerem Wybrzeża Kości Słoniowej.  Prócz historycznych punktów do kronik przeszło ustawienie 3-5-2 którym po MŚ 2002 Azjaci nigdy już nie zagrali.

Mecz kolejny to rzeźnia dla poglądów specjalistów którzy oceniają drużyny po rankingach czy statystykach z FIFY.  Japonia pewnie rozjechał 4-0 Belgów których obrona była dowodzona przez ALDERWEIRELD’A oraz VERMAELENA.

Bramki dla Japonii strzelali obecni aktualnie w reprezentacji Japonii lewy obrońca Nagatomo oraz napastnik Shinji Okazaki, prócz nich Kisho Yano (były gracz Freiburga oraz Kengo Nakamura).


Mecz numer 4 z 19 listopada 2013 mogliśmy oglądać w polskiej telewizji. Tutaj również narracja przed spotkaniem kazała widzowi przewidywać wysoką porażkę.
Było to najpiękniejsze spotkanie z wszystkich pojedynków jakie te dwie drużyny miały ze sobą przyjemność rozegrać.
Wynik 3-2 udowadnia że mieliśmy odczynienia z pięknym show.

Belgowie w tamtym spotkaniu posiadali w większości tych samych zawodników co na obecnym rosyjskim mundialu, jak choćby Lukaku, Hazzard czy Martens – poniżej skład. W Japonii z dzisiejszego “rosyjskiego zespołu” powołanych było 14 zawodników.

Bramki dla obu zespołów strzelali : Dla Japonii Shinji Okazaki, Keisuke Honda (oczywiście są obecnie w składzie) oraz Yoichiro Kakitani.
Dla Belgów Mirallas oraz Alderweireld.

Belgia vs Japaonia

Poniżej skrót meczu.

Dochodzimy do finału, czyli mecz, który był początkiem końca Bośniaka Vahida Halilhodzića któremu po porażce zaczęto wyliczankę błędów jakie popełnia. Przegrana 1-0 (a nie 7-0) w składach bardzo podobnych do tych które dziś zobaczymy na boisku jest dobrą zapowiedzią tego jak mimo rankingu oraz ogólnego poglądu speców na poziom obu drużyn zbliżone są do siebie reprezentacja Japonii oraz Belgii.  Jedyną bramkę strzelił Lukaku.

Japonia Belgium 2.png

Poniżej skrót:

Lista dotychczasowych spotkań Japonii z Belgią.
Bilans na plus dla samurajów – 2 remisy 2 zwycięstwa oraz 1 porażka.

03 Czerwiec 1999 Japan v Belgium D 0-0 Puchar Kirin
04 Czerwiec 2002 Japan v Belgium D 2-2 MŚ 2002
31 Maj 2009 Japan v Belgium W 4-0 Towarzyski
19 Listopad 2013 Belgium v Japan W 2-3 Towarzyski
14 Listopad 2017 Belgium v Japan L 1-0 Towarzyski
02 Lipuec 2018 Belgium v Japan Towarzyski

Jak widzimy Japończycy, którzy są skazani na pożarcie 4 krotnie odbierali Katu topór i sami brali sprawy w swoje ręce. Jak będzie dzisiaj? Potencjał Belgii rośnie z miesiąca na miesiąc i mimo historii potyczek na plus Nipponu pozostają faworytem.
Nie skreślałbym jednak Azjatów, dopóki nie usłyszymy ostatniego gwizdka w meczu. 

Auto tekstu: Adam Błoński
@Adam_Blonski

Wyświetleń: 292

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze