Katar obronił tytuł mistrza Pucharu Azji AFC w historycznym zwycięstwie nad Jordanią.

„Katarski Neymar” Akram Afif zdobył hat-trick z rzutów karnych, gdy Katar wygrał swój drugi z rzędu tytuł Pucharu Azji AFC po pokonaniu Jordanii 3-1 w finale na wypełnionym po brzegi stadionie Lusail w sobotę.

Choć wyrównujący gol Yazana Al Naimata dał debiutującej w finale Jordanii iskrę nadziei, zimna krew Afifa i ogólna przewaga Kataru pozwoliły im obronić tytuł zdobyty w przekonującym stylu w 2019 roku. Hat-trick Afifa, pierwszy w turnieju, podniósł jego dorobek do ośmiu bramek, co zaowocowało zdobyciem nagrody dla najlepszego strzelca Pucharu Azji AFC Katar 2023.
Jordania grała w swoim pierwszym finale Pucharu Azji i dążyła do zdobycia pierwszego większego trofeum, ale to Katar przetrwał przed 86 492 fanami, w tym przed władcą Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim, i prezydentem FIFA, Giannim Infantino.
Przed rozpoczęciem meczu legendarny iracki piłkarz i były kapitan Younis Mahmoud odsłonił puchar Pucharu Azji przed pełną publiką na stadionie Lusail, rozgrzewając kibiców przed finałem.

Katar szybko się rozkręcił, gdy Afif prawie zaskoczył Jordanię w piątej minucie, przechodząc przez obronę, ale bramkarz Yazeed Abulaila szybko wyszedł z linii, by udaremnić zagrożenie.
Afif miał kolejną okazję do strzelenia gola dwie minuty później, gdy Lucas Mendes świetnie poradził sobie na prawej flance, zanim posłał swoje podanie na szósty metr, ale napastnik Al Sadd uderzył nisko, prosto w ręce Abulaili.
Katar nadal naciskał na obronę jordańską, gdy Hasan Al Hydos puścił piękne podanie do Almoeza Ali, który został zatrzymany na przez czujnego Mahmouda Al Mardiego.
Ograniczona do kontrataków, Jordania wysłała długą piłkę do Ali Olwana, napastnik zagrał na Yazana Al Naimata, który zmusił bramkarza Meshaala Barshama do odbicia jego mocnego strzału spod pola karnego.

Jordania miała trudności z dorównaniem intensywności Kataru i zapłaciła za to cenę w dwudziestej drugiej minucie po niezdarnym faulu Abdallaha Nasiba na Afifie, który spokojnie wpakował piłkę do bramki po podyktowanym rzucie karnym, tym samym podnosząc swoje konto w turnieju do sześciu goli, co potwierdziło jego pozycje najlepszego strzelca Pucharu Azji 2023.
Jordania, musiała grać drugie skrzypce przez większość pierwszej połowy, mogła wyrównać tuż przed przerwą, ale Mousa Tamari zobaczył, jak jego strzał z wnętrza pola został zablokowany przez Mohammeda Waada, a później napastnik Montpellier nie trafił w cel z bliska, wysyłając podanie Olwana nad poprzeczką. Jednak było to tylko preludium do tego, co miało nastąpić ze strony Jordani w drugiej połowie, gdy przejęli inicjatywę.

Barsham, który miał cichy początek meczu, musiał być czujny, gdy Olwan zagroził w pięćdziesiątej szóstej minucie akrobatycznym strzałem, zanim bramkarz obronił trzy minuty później strzał Ehsana Haddada z bliska.

Jordania wysłała więcej zawodników do przodu i znów zbliżyła się do bramki w 61. minucie, kiedy
Al Tamari został zatrzymany przez słupek po strzale, a Al Rawabdeh uderzył w boczną siatkę po odbiciu, ale ich wytrwałość została w końcu nagrodzona w 67. minucie.
Niezaznaczony Al Naimat wykazał się doskonałą kontrolą piłki w obrębie szóstego metra, kiedy odebrał podanie Haddada z prawej flanki, zanim skierował swój strzał w dół do dolnego rogu.
Zwiększona intensywność przyniosła efekty w 73. minucie, gdy Katar został nagrodzony drugim rzutem karnym po faulu Mahmouda Al Mardiego na Ismaeela Mohammada, z którego Afif ponownie nie pomylił się z rzutu karnego, przywracając prowadzenie Kataru.

Nie było litości dla Jordani, ponieważ sprokurowali trzeci rzut karny po tym, jak bramkarz Abulaila został uznany winnym sfaulowania Afifa po przeglądzie VAR. Napastnik ponownie stanął do wykonania rzutu karnego, tym razem, aby zdobyć hat-tricka w piątej minucie doliczonego czasu gry i przekazać Katarowi ich drugi tytuł mistrza Pucharu Azji AFC.
Afif, który został podrzucany w górę przez swoich kolegów po ostatnim gwizdku, zdobył również nagrodę dla najlepszego zawodnika meczu i najbardziej wartościowego zawodnika turnieju.

Strzelanie rzutów karnych to efekt pewności siebie, którą mieli wobec mnie moi koledzy z drużyny. To nie chodzi o technikę czy wybór kąta, to uczucie, że mam za sobą moją drużynę” – powiedział Afif.
Tymczasem trener Jordani, Hussein Ammouta, powiedział: „Nie byliśmy skoncentrowani w pierwszej połowie i popełniliśmy błędy. Były łatwe okazje do strzelenia goli, ale nie skorzystaliśmy. Timing dwóch rzutów karnych [w drugiej połowie] był najgorszy z możliwych. Ale chcę pogratulować zawodnikom. Zdobyli pewność siebie i otworzyli horyzonty na przyszłość. Może wygramy w przyszłych turniejach”.

To wszystko drodzy czytelnicy z naszego relacjonowania Pucharu Azji AFC 2023.
Gospodarze obronili swój tytuł, gdy faworyci odpadali na każdym etapie rywalizacji.
Była to edycja nowych gwiazd i debiutantów, ale ostatecznie w grze azjatyckiego futbolu pojawił się nowy gracz, gdyż Katar udowodnił, że zwycięstwo w 2019 roku nie było przypadkiem.

Autor tekstu: Adam Błoński