“Nadszedł dzień dzisiejszy” – jak mawiał klasyk.
I to nie byle jaki dzień. 15 sierpnia dla Polaków, jak wiemy, jest dniem szczególnym. W Azji zaś tego dnia do boju po raz pierwszy od zmiany systemu na jesień-wiosna ruszyły w tamtejszych pucharach kluby z mojej kochanej Azji Centralnej. Z jakim skutkiem, o tym w niniejszym artykule.

1. runda eliminacji Pucharu AFC

Merw Mary➡️ – Ałaj Osz 1:0 (Nurnazarow 13)

Niestety, żadnego nagrania ani skrótu z tego meczu nie udało mi się znaleźć. Wiemy zaś, że tak jak w 1994 roku w eliminacjach Azjatyckiego Pucharu Zdobywców Pucharów tak i teraz lepszym zespołem był przedstawiciel Turkmenistanu. Wówczas wygrał 3:1, teraz jedynie 1:0 ale i tak to wystarczyło do awansu do 2. rundy eliminacji, gdzie 22 sierpnia czeka na graczy Witalija Alekpierowa FK Chodżent. Mecz zostanie rozegrany w Tadżykistanie. Widzów: 10000

1. runda eliminacji Ligi Mistrzów AFC

AGMK Olmalik➡️ – Al-Seeb 1:0 (Gijosow 47)

Wymęczone zwycięstwo nad zwycięzcą ostatniej edycji Pucharu AFC ale awans jest. Nie brakowało szczęścia, szczególnie przy zdobytym golu. Po dośrodkowaniu z lewego narożnika bramkarz gości Al-Rawahi zderzył się ze swym kolegą z drużyny co spowodowało, że bramka się odsłoniła a Gijosow kopnął do niej bez zawahania. Po przerwie dwie wyśmienite szanse miał największy pechowiec meczu, Martin Boakye. Włoch najpierw zmarnował sytuację sam na sam z Al-Rawahim (obronił jego strzał) a następnie nie trafił z bliska z przewrotki. Jego pecha dopełnia czerwona kartka za dwie żółte w 73. minucie za wejście w rywala. Awans cieszy, jednak za tydzień poprzeczka będzie zawieszona dużo wyżej, gdyż rywalem podopiecznych Mirdżalola Kosimowa będzie na wyjeździe katarskie Al-Arabi.
Zaś katarskiego rywala i to też na jego terenie będzie miał Nawbahor Namangan, który zmierzy się z Al-Wakrah.

Akcenty środkowoazjatyckie mieliśmy również w dwóch innych wtorkowych spotkaniach 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzów AFC.

Shabab Al-Ahli Dubaj➡️ – Al-Wehdat 3:0
Azizdżon Ganiew (Shabab Al-Ahli) cały mecz, gol na 1:0 w 57. minucie i asysta przy golu Renana na 2:0 w 65. minucie. Brawo!

Al-Szardża➡️ – Bashundara Kings 2:0
Bobirdżon Juldaszow cały mecz, Asror Gafurow do 84. minuty (zmienił go Shekh Morsalin) – obaj Bashundara