Niespodziewane doniesienia dotarły do nas z Japonii. Następcą Ricardo Rodrigueza na stanowisku trenera Urawy Red Diamonds zostanie Maciej Skorża! Polski trener rozpocznie pracę w Saitamie od sezonu 2023.

Urawa Red Diamonds to gigant w kryzysie, którego azjatyckie sukcesy w pewnym stopniu tuszują ogromne problemy na krajowym podwórku. “Diamenty” sięgnęły bowiem po Azjatycką Ligę Mistrzów w roku 2017, w 2019 przegrały dopiero w finale, do którego zakwalifikowały się także w tym roku. Dzięki absurdalnej organizacji Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej w Lidze Mistrzów, to właśnie Maciej Skorża poprowadzi Urawę w wielkim finale, bo ten odbędzie się dopiero… w 2023 roku.

Na japońskiej ziemi Urawa odgrywa jednak w ostatnim czasie rolę średniaka. Od 2017 roku zajmowane przez nią miejsca w J.League to kolejno 7, 5, 14, 10, 6 i 9 w obecnym sezonie. Warto wspomnieć, że w tym roku Urawa Reds była nastawiona na osiągnięcie znacznie lepszego rezultatu w lidze japońskiej. Ściągnięto Davida Moberga Karlssona ze Sparty Praga, Ataru Esakę z Kashiwy Reysol, czy Alexandra Scholza z Midtjylland. Ponadto drugi sezon w roli trenera rozpoczynał Ricardo Rodriguez, który w efektownym stylu wygrał z Tokushimą Vortis mistrzostwo J2 i niespodziewanie wprowadził ją do elity. Hiszpan wygrał z Urawą Puchar Cesarza, Superpuchar Japonii i doprowadził ją w tym sezonie do finału LM. Niestety w lidze jego Urawa wyglądała po prostu przeciętnie. Na barkach Macieja Skorży będzie odbudowanie mitycznej wielkości Urawy na Saitama Stadium i powrót do walki o najwyższe cele na krajowym podwórku, które w Japonii są po prostu priorytetem.

Od czerwca tego roku polski szkoleniowiec nie prowadził żadnego klubu po tym jak rozstał się z Lechem Poznań z powodów osobistych. Polak zdaje się być jednak gotowym do pracy i w wypowiedzi dla klubowych mediów podkreślił zamiar walki o mistrzostwo Japonii:

“Urawa to znany klub, który ma zagorzałych kibiców. Bardzo pociągały mnie ambicje, które postawiono przed tą drużyną. Powalczymy o tytuł mistrzowski i Azjatycką Ligę Mistrzów.

Dlatego przyjąłem tę pracę i mam nadzieję, ze uda mi się bezbłędnie zrealizować przyjęte założenia”.

To nie jest pierwsza praca Macieja Skorży w Azji. Polak prowadził w 15. meczach saudyjski Ettifaq FC oraz reprezentację ZEA U-23, z którą w 2018 roku zdobył brązowy medal Igrzysk Azjatyckich.

Przed 4-krotnym Mistrzem Polski staje jednak chyba największe jak dotąd sportowe wyzwanie. Przywrócić świetność legendarnej azjatyckiej ekipie, która w ostatnim czasie znajduje się w sporym sportowym kryzysie i która ma jak na japońskie warunki bardzo bezwzględnych i wymagających kibiców.

Panu Maciejowi życzymy, aby udało się to osiągnąć i będziemy bacznie przyglądać się “czerwonym diamentom”.

Wyświetleń: 479

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze