Pachtakor Taszkent, Ahal Anew i Istiqlol Duszanbe już wcześniej wiedziały, że wystąpią w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów AFC. We wtorek gra szła o to, czy do tego zacnego środkowoazjatyckiego grona dołączy zdobywca Pucharu Uzbekistanu i finalista Pucharu AFC Nasaf Karszy.

I jak się okazało, dołączy!

“Smoki” w decydującej fazie eliminacyjnej uporały się z emirackim Baniyas Sports Club. Zwycięskie gole zdobyli Szerzod Nasrullajew (27′) i Chusajn Norczajew (75′).

Sam mecz nie był tak jednostronny jak wskazywałby na to wynik, niemniej gracze Ruzykuła Berdyjewa byli po prostu skuteczniejsi w swoich poczynaniach i mądrze się bronili. Emiraccy gospodarze zaczęli od ataków lecz Ergaszew kilkakrotnie interwencjami ratował swój zespół. Prowadzenie zawodnicy Nasafu objęli po znakomitym zagraniu Sołowiowa z prawej flanki, które płasko wykończył Nasrullajew. Przy drugim golu Alikułow zgrał głową piłkę z lewej strony, kapitalnie zachował się Abdurahimow, który umiejętnie odwrócił uwagę defensywy i trącił piłkę, którą Norczajew zapakował pod poprzeczkę. Były to jedyne gole spotkania, co oznacza, że Nasaf po raz piąty (szósty licząc Klubowe Mistrzostwa Azji, grane w latach 1985-2002) wystąpi w fazie grupowej Azjatyckiej Ligi Mistrzów!

Jednocześnie oznacza to, że w fazie grupowej Pucharu AFC wystąpi wicemistrz Uzbekistanu Sogdiana Dżyzak. Gdyby Nasafowi nie powiodło się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to właśnie Puchar AFC zostałby mu na pocieszenie tak jak w zeszłym sezonie.

4 kluby z Azji Centralnej to wyrównanie rekordu z lat 2015 i 2016. Wówczas grały 4 kluby z tej części kontynentu lecz wszystkie były z Uzbekistanu. W obu przypadkach były to: Wielka Trójca z Taszkentu (Pachtakor, Bunyodkor i Lokomotiw) oraz właśnie Nasaf.

Zatem można już zaprezentować pełny terminarz fazy grupowej Ligi Mistrzów AFC 2022 z udziałem klubów z Azji Środkowej:

Grupa A (Istiqlol)

Grupa C (Ahal)

Grupa D (Pachtakor)

Grupa E (Nasaf)

W zeszłym roku z trzech przedstawicieli byłego ZSRR w fazie grupowej Ligi Mistrzów AFC z grupy wyszedł jeden (Istiqlol Duszanbe). Teraz również mile widziane byłoby wyjście z grupy choć jednej środkowoazjatyckiej ekipy.
Powodzenia!

Autor tekstu: Łukasz Bobruk

Wyświetleń: 374

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze