Kapitan Jeonbuk Hyundai Motors, Hong Jeong-ho, zakończył swój udany sezon z nagrodą K League MVP podczas wtorkowej ceremonii rozdania nagród K League 2021.

Były środkowy obrońca Augsburga – Hong pokonał trzech innych nominowanych graczy do największej indywidualnej nagrody w K League, co oznaczało jego pierwszą nagrodę MVP.
Był to również pierwszy raz od 24 lat, kiedy to obrońca zdobył tę nagrodę.  Ostatnim środkowym obrońcą, który zaznał tego zaszczytu był tzw. Sampson Kim Joo-sung  z Busan Daewoo Royals – również ex-zawodnik Bundesligi (VFL Bochum).

Hong znajdował się w linii obrony najlepszej 11.  sezonu w ciągu ostatnich trzech lat, ale nigdy nie był nominowany do nagrody MVP.

Trzech innych piłkarzy nominowanych do nagrody MVP w tym sezonie to Joo Min-kyu z Jeju United, Cesinha z Daegu FC i Lee Dong-jun z Ulsan Hyundai.

Członkowie komitetu K League, reporterzy i komentatorzy wybierają czterech nominowanych, których następnie pod swoje głosowanie przejmują piłkarze, sztaby szkoleniowe i media. Głosy trenerów to 30 proc., głosy kapitanów 30 proc. a mediów pozostałe 40 proc.

W tym sezonie Hong pokazał swoje umiejętności zarówno, jako kapitan, jak i obrońca, dowodząc szczelną linią obrony Jeonbuk. W rezultacie Jeonbuk stracił najmniej goli w lidze, z 37 straconymi bramkami w 38 meczach. Wynik walnie przyczynił się do wygrania dziewiątego tytułu K League i stania się pierwszą drużyną w historii ligi, która wygrała pięć mistrzostw z rzędu.

Oprócz umiejętności defensywnych Hong był w stanie strzelić dwa gole i zaliczyć jedną asystę w 36 występach. Trafił zwycięskiego gola w wygranym 4:3 meczu Jeonbuk z FC Seul 5 września, a także strzelił pierwszego gola w meczu z Daegu 28 listopada, kiedy Jeonbuk wygrał 2:0.

Nie wiedziałem, czy kiedykolwiek zdołam zdobyć tę nagrodę, jako obrońca”, powiedział Hong podczas ceremonii wręczenia nagród. „Cztery lata temu, kiedy wróciłem do Korei po graniu za granicą, kluby nie chciały mnie w swoich drużynach, ponieważ byłem wtedy „nieudanym graczem”, który nie był powoływany na reprezentację. Zawsze chciałem odwdzięczyć się za wiarę w moją osobę i dobrze grać dla Jeonbuk”.

Przed powrotem do Korei Hong grał w niemieckim klubie FC Augsburg w Bundeslidze w latach 2013-2016.

Na szczęście nie doznałem żadnych poważnych kontuzji w ciągu ostatnich czterech lat. Gram dla najlepszego zespołu, z najlepszym trenerem i najlepszymi kolegami z drużyny, od których mogłem się tak wiele nauczyć i znaleźć pewność siebie, aby dobrze grać”.

Trener Jeonbuk, Kim Sang-sik, otrzymał nagrodę dla najlepszego trenera, potwierdzając jego zdolność do prowadzenia drużyny do tytułu mistrzowskiego w K League już w pierwszym roku pełnienia funkcji głównego szkoleniowca. Rolę tą przejął po Jose Moraisu a wcześniej Choi Kang-Hee od których dzielnie się przyuczał do aktualnej roli ponieważ był ich asystentem przez ostatnie 5 lat.

To mój pierwszy rok, jako główny trener” – powiedział Kim. „Myślę, że 11. innych głównych trenerów było moimi nauczycielami i wiele się od nich nauczyłem. Jestem z Jeonbuk od 13 lat i nie jest łatwo utrzymać ciężar obowiązku broniącego tytułu mistrza. Jestem wdzięczny sztabowi trenerskiemu i zawodnikom, którzy przeszli przez to wszystko z nowym niedoświadczonym głównym trenerem, takim jak ja.”

Joo Min-Kyu, kolega klubowy Oskara Zawady z Jeju zdobył nagrodę króla strzelców ligi. Co zabawne, Polak przyszedł do wyspiarskiego klubu, ponieważ włodarze nie wierzyli w to, że Minkyu będzie wstanie wrócić do swojej formy z czasów występów w wojsku czy K2.  Zirytowany wielki „Joe” odwdzięczył się za tą niewiarę 22 bramkami w sezonie prowadząc beniaminka do sensacyjnego 4. miejsca w lidze.

MVP sezonu 2019 Kim Bo-kyung z Jeonbuk zdobył nagrodę najlepszego asystenta z 10. ostatnimi podaniami na koncie.  Dla byłego piłkarza premier league gdzie trafiał bramki choćby Manchesterowi United to już trzecie z rzędu wyróżnienie indywidualne, od kiedy powrócił do Korei z zagranicznych wojaży w 2019.

Lewy obrońca Ulsanu Seol Young-Woo z Ulsan zdobył nagrodę dla najlepszego młodego zawodnika, a jego kolega klubowy Cho Hyun-woo zdobył nagrodę dla najlepszego bramkarza sezonu 2021.

Najlepszą 11. roku uzupełniły doskonale bawiący nas w tym sezonie lewy obrońca, kapitan Steelers Kang Sang-Woo. Jego Vis-à-vis  czyli na prawą obronę trafił specjalista od stałych fragmentów gry Lee Ki-je z Suwon Samsung Bluewings. Grający w ostatniej kolejce setne ligowe spotkanie – holender Dave Bulthuis z Ulsan i Hong z Jeonbuka zostali uznani za najlepszych środkowych obrońców.

Kandydat na MVP Cesinha z Daegu, były Legionista – Gruzin Valeri „Vako” Qazaishvili z Ulsan, gwiazda Azjatyckiej Ligi Mistrzów Lim Sang-hyub z Steelers i diabeł tasmański ligi Lee Dong-jun z Ulsan zdobyli nagrody dla najlepszych pomocników K League.

Najlepszymi napastnikami wybranymi do „best 11” zostali wspomniany Joo z Jeju i reprezentant RPA  Lars Veldwijk z Suwon FC, który nie tylko mógł pochwalić się strzeleniem 18. bramek, ale i poprowadzeniem beniaminka do 5. miejsca w tabeli.

Zagłowstką najlepszej 11. seznu jest obecność zaledwie jednego piłkarza mistrza K League.
Jak na drużynę, która zdominowała rozgrywki w ostatnich pięciu latach trochę słabo zotali docenieni.
Kogoś wam zabrakło, albo z jakimś wyborem się nie zgadzacie?

Autor tekstu: Adam Błoński

Wyświetleń: 316

Autor tekstu: azjagola

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze