W poprzedniej części byliśmy w Rosji, teraz krajów wziętych pod lupę będzie więcej. No to lecimy!

Białoruś

Niemen Grodno – tam występuje dwóch kirgiskich ofensywnych pomocników: Alimardon Szukurow i Emir Szygajbajew.

Ten drugi jeszcze nie doczekał się gry w 2021 roku. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Pucharu Białorusi, który zespół spod naszej granicy przegrał na wyjeździe 0:3 z Szachtiorem Soligorsk, Szygajbajew był poza kadrą a Szukurow oglądał porażkę z ławki. W lidze Alimardon zagrał w obu spotkaniach (0:0 u siebie z FK Witebsk i 1:1 na wyjeździe z FK Słuck) – 31 minut w pierwszym i 25 minut w drugim. Emir pierwsze oglądał z ławki a w drugim nie było go w kadrze meczowej. Zatem może Szygajbajewowi dobrze zrobi wypożyczenie np. do klubu grającego o klasę niżej?

Szachzod Ubajdullajew (Uzbekistan, napastnik, Szachtior Soligorsk)

Jeśli 23-latek był ściągany do mistrza kraju jako wypełnienie ubytku po Dżasurbeku Jachszybojewie to był to raczej dobry zakup. Wprawdzie nie wystąpił w wygranym po rzutach karnych meczu z BATE Borysów o Superpuchar Białorusi ale przebywał na boisku w każdym kolejnym możliwym spotkaniu. Jego debiut w barwach “Górników” miał miejsce we wspomnianym pojedynku pucharowym z Niemenem i może go zaliczyć do udanych – wszedł w przerwie spotkania i ustalił wynik w 80. minucie (na video akcja od 5:10):

W pierwszych dwóch kolejkach również wystąpił – były to 10 minut domowego 1:0 z FK Mińsk i 56 minut wyjazdowego 2:1 z Energetikiem-BDU Mińsk, gdzie wywalczył rzut karny, wykorzystany w 18. minucie przez Jurija Kendysza, co było otwarciem wyniku (na video od 1:31):

Na razie Ubajdullajew wejście do Szachtiora zaliczył dobre – umie świetnie znaleźć się w polu karnym i odważnie wejść w nie ze skrzydła. Czekamy na kolejne gole i asysty w Szachtiorze!

Szachboz Umarow (Uzbekistan, napastnik, BATE Borysów)

Jego rodak może nie ma tak imponującego wejścia w drużynę ale grał w każdym możliwym marcowym spotkaniu niedawnego białoruskiego hegemona. We wspomnianym Superpucharze przeciw Szachtiorowi grał przez 27 minut i swoją jedenastkę wykorzystał w przegranej serii karnych. W pierwszym meczu 1/4 finału Pucharu Białorusi, w którym BATE ograło u siebie 2:1 FK Witebsk zaliczył minutę więcej. Aż potwierdziło się porzekadło, że “do trzech razy sztuka” i trafił do siatki w pierwszej kolejce, kiedy podopieczni Witalija Żukowskiego zwyciężyli u siebie 3:0 FK Słuck (na video akcja od 1:50):

W tym meczu zagrał 86 minut. Dwie minuty mniej zanotował w starciu z Dynamem Brześć (0:0 na wyjeździe) w którym dostał żółtą kartkę. Umarow, który umie dobrze wyjść przed obrońców w polu karnym na razie też początek sezonu ma przyzwoity.

Aktualna tabela Biełarusbank Wyszejszej Lihi:

Estonia

Tabrezi Dawlatmir (Tadżykistan, obrońca, Trans Narwa)

Dość zaskakujący kierunek obrał 22-letni defensor, który ma za sobą występy w Pucharze AFC w barwach Istiqlolu Duszanbe. Jednak wygląda na ciekawe wzmocnienie zespołu spod rosyjskiej granicy. Przynajmniej tak się wydawało w debiucie, kiedy w domowym starciu 1/4 finału Pucharu Estonii Trans zwyciężył 2:1 spadkowicza z ekstraklasy, czyli Tallinnę Kalev. W dwóch ligowych spotkaniach Dawlatmir również zagrał pełne 90 minut. Konkretnie przeciw Paide Linnameeskond (1:5 wyjazd) i Vaprusowi Parnawa (1:1 dom). Mecz z wicemistrzem kraju już mu za dobrze nie poszedł a Tadżyk przynajmniej parę goli ma na sumieniu. Szymon Góralski ze strony Piłkarska Estonia, zapytany o grę Dawlatmira w Transie stwierdził, że ogólnie nie do końca wygląda pozytywnie ale widać w nim potencjał. Mam nadzieję, że pokaże go w kwietniu.

Aktualna tabela A. Le coq Meistriliigi:

Mołdawia

Szachrom Samijew (Tadżykistan, napastnik, Dinamo-Auto Tiraspol)

20-letni napastnik miał tak znakomity marzec aż zasłużył na trafienie na zdjęcie główne artykułu. Choć początek miesiąca nie należał do udanych, gdyż najpierw trafiła się domowa porażka 0:2 ze Sfintulem Gheorghe Suruceni (cały mecz Samijewa) a potem klęska 0:7 na wyjeździe z Sheriffem Tiraspol (z którego wciąż jest wypożyczony i w sumie dobrze. Tu go na boisku nie było ze względu na czwartą żółtą kartkę w sezonie, którą dostał w poprzednim meczu). Jednak potem po prostu szalał. W pojedynkę rozmontował Zimbru Kiszyniów (3:0 dom), przez 84 minuty pobytu na placu gry strzelając hat-tricka (3′, 57′, 72′):

Zaś w wyjazdowym starciu z Milsami Orgiejów (2:2) grał już od początku do końca, w międzyczasie łapiąc żółtą kartkę i zdobywając gola kontaktowego już w 8. minucie (na video akcja od 1:31):

Łącznie w tym sezonie ligowym daje to 6 trafień w 11 spotkaniach. Do tego asysta i 4 żółte kartki. Tak dobra forma nie uszła uwadze selekcjonera tadżyckiej kadry, Usmona Toszewa, który powołał go na mecz z Mongolią. W nim jak pamiętamy, Samijew wszedł na ostatnie 12 minut i dobił Mongołów trafieniem na 3:0. Szachrom umie odpowiednio znaleźć się w polu karnym i zaskakująco uderzyć. Mam nadzieję, że w kwietniu będzie miał jak najszybciej okazję do gry gdyż liga z powodu koronawirusa zawiesiła rozgrywki. Oby je szybko odwiesiła.

Aktualna tabela Divizia Nationala:

Niemcy

Rolf Sattorow (Tadżykistan, napastnik, Eintracht Stadtallendorf – 4. poziom rozgrywek)

Mizernie. Klub zamyka tabelę i przegrywa wszystko jak leci. W wyjazdowym starciu z FSV Frankfurt (0:1) nie było niespełna 30-letniego napastnika w kadrze meczowej. Sattorow zagrał w dwóch kolejnych spotkaniach:
FCA Walldorf (0:6 dom) – 22 minuty
FK Pirmasens (0:2 wyjazd) – 18 minut
Łącznie w czterech meczach ni gola ni asysty. I jedna żółta kartka. Coś się zdaje, że utrzymanie się na czwartym poziomie rozgrywek będzie totalnym mission impossible.

Aktualna tabela Regionalligi Südwest:

Dane użyte w artykule aktualne na 1 kwietnia.

Niedługo spodziewajcie się części trzeciej (ostatniej).

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 372

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze