W części pierwszej zajrzeliśmy do Kazachstanu, Azerbejdżanu i Mołdawii. Teraz czas na naszych dwóch sąsiadów – Białoruś i Niemcy. No to ruszamy!

Białoruś

Chumojunmirzo Iminow (Uzbekistan, pomocnik, Energetik-BDU Mińsk)

20-latek nie opuścił żadnego październikowego spotkania swojej drużyny:
FK Witebsk (0:1 wyjazd) – 65 minut
Szachtior Soligorsk (1:2 dom) – 57 minut
FK Słuck (0:2 dom) – 45 minut i żółta kartka
Łącznie uzbierał 5 spotkań, w których dostał jedną żółtą kartkę. Ponadto zagrał 72 minuty w domowym meczu 1/8 finału Pucharu Białorusi, który “Studenci” przegrali 0:1 z FK Witebsk. Iminow wprawdzie gra, szkoda tylko, że jego drużynie nie idzie…

Szachboz Umarow (Uzbekistan, napastnik, Energetik-BDU Mińsk)

W trzech wspomnianych październikowych starciach ligowych (choć ostatnie grane było 1 listopada ale podepnę je jeszcze pod październik, gdyż kolejka rozpoczęła się jeszcze w tamtym miesiącu) i jednym pucharowym (żółta kartka) grał od początku do końca ale nie udało mu się odmienić losów tychże starć. Łącznie w tym sezonie ligowym w 27 meczach strzelił 3 bramki, tyleż razy asystował i dostał dwie żółte kartki.

Dżasurbek Jachszybojew (na zdjęciu głównym, Uzbekistan, napastnik, Szachtior Soligorsk)

Innemu z Uzbeków i chyba najbardziej utytułowanemu w towarzystwie pierwsza połowa października nie szła najlepiej ale potem się rozkręcił. Jachszybojew oglądał z ławki wygrany 4:1 na wyjeździe mecz 1/8 finału przeciw FK Słuck a następnie był poza kadrą meczową w spotkaniu ligowym z Dynamem Mińsk (0:1 dom). Grał za to w dwóch kolejnych październikowych spotkaniach:
Energetik-BDU Mińsk (2:1 wyjazd) – 73 minuty
Biełszyna Bobrujsk (5:1 wyjazd) – 85 minut i prawdziwe show: hat-trick (na 0:1 w 58. minucie, na 0:2 w 63. minucie oraz na 0:4 w 81. minucie) oraz asysta przy golu Juliusa Szoke na 0:3 w 75. minucie:

Na razie jego bilans w barwach “Górników” w tym sezonie ligowym wynosi 10 spotkań, 7 goli, 3 asysty i 2 żółte kartki. Bardzo przyzwoicie. Zaś razem z Energetikiem liczba ta wynosi 24 mecze, 16 goli, 6 asyst i 8 żółtych kartek. Jeśli w kolejnym sezonie nie trafi do silniejszej ligi niż białoruska, będę bardzo zaskoczony.

Emir Szygajbajew (Kirgistan, pomocnik, Niemen Grodno)

19-latek w październiku rozegrał najwięcej minut w tym sezonie – 8. Dostał szansę gry w 1/8 finału Pucharu Białorusi w wygranym 2:0 wyjazdowym starciu ze Slawią Mozyrz. W lidze zaś oba możliwe spotkania oglądał z ławki rezerwowych: z FK Haradzieja (0:1 dom) i Slawią Mozyrz (1:2 dom). Klub spod naszej granicy spadł w tabeli ale wciąż ma szansę na podium, co zobaczycie poniżej w tabeli. Zaś sam Szygajbajew w lidze poprzestał na jednym występie w tym roku. Czy w listopadzie zwiększy dorobek?

Tabela Biełarusbank Wyszejszej Lihi:

Muchamadżon Loikow (Tadżykistan, napastnik, FK Lida)

No wreszcie! 22-latek nie tylko gra ale także strzela i asystuje. Wprawdzie w wyjazdowym starciu z Chimikiem Swietłogorsk (1:0) był poza kadrą meczową ale potem się rozkręcał:
FK Homel (0:2 dom) – 45 minut
Lokomotiw Homel (3:2 wyjazd) – cały mecz
Krumkacze Mińsk (2:1 dom) – 59 minut i 2 gole: na 1:0 w 10. minucie oraz na 2:0 w 43. minucie (na video skrót meczu od 2:21 do 3:12):

Arsenał Dzierżyńsk (2:1 wyjazd) – 75 minut, żółta kartka i asysta przy golu Władimira Karpa na 0:1 w 34. minucie (na video od 5:19):

Na razie w dziewięciu dotychczasowych starciach Loikow strzelił 2 gole i raz asystował. Ponadto raz został ukarany żółtą kartką. Lida nie gra już o nic i będzie spokojnie dobijać do końca sezonu. To też będzie dla Loikowa pewna szansa na to, by móc na spokojnie pokazać swoje umiejętności.

Tabela Maxline Perszej Lihi:

Niemcy

Siergiej Jewliuszkin (Kirgistan, pomocnik, Hessen Kassel – 4 liga)

Początek miesiąca u tego 32-latka był nie najgorszy, potem było gorzej:
RW Koblenz (1:1 dom) – cały mecz i żółta kartka
FSV Frankfurt (1:3 wyjazd) – 37 minut
FCA Walldorf (1:3 dom) – cały mecz i żółta kartka
Potem znalazł się poza kadrą meczową w spotkaniach z VfR Aalen (1:1 wyjazd), FSV Mainz 05 II (2:1 dom) i Bahlinger SC (4:5 wyjazd).
Łącznie uzbierał w tym sezonie 9 spotkań i dostał 4 żółte kartki.

Tabela Regionalligi Suedwest:

Wiktor Maier (Kirgistan, napastnik, SC Wiedenbrueck – 4 liga)

Klubowi 30-latka idzie średnio ale jemu samemu na szczęście wiedzie się lepiej. Oto jego październikowe wyczyny:
SV Lippstadt 08 (0:0 dom) – 30 minut
Wegberg-Beeck (0:0 dom) – cały mecz i żółta kartka
Fortuna II Duesseldorf (1:1 wyjazd) – 71 minut
Fortuna Koeln (4:4 dom) – 71 minut, żółta kartka, gol na 4:3 w 53. minucie (na video od 2:06) oraz asysta przy golu Phila Beckhoffa na 1:0 w 4. minucie (na video od 1:23):

Preussen Muenster (1:2 wyjazd) – czerwona kartka w 70. minucie (moment faulu 2:53), wcześniej gol na 1:2 w 42. minucie (na video od 1:55):

Za sprawą tejże kartki Maier pauzował w spotkaniu wyjazdowym z RW Oberhausen (3:3).
W tym sezonie Kirgiz rozegrał w lidze 9 meczów, w których strzelił 2 gole, dwukrotnie asystował, dostał 2 żółte i czerwoną kartkę.

Tabela Regionalligi West:

Faridun Nazrijew (Tadżykistan, pomocnik, SV Kelbra – 6 liga)

Z kolei 25-latkowi już nie szło tak dobrze – w październiku zagrał w dwóch ligowych spotkaniach:
Blau-Weiss Doelau (2:5 dom) – 48 minut
Askania Bernburg (2:2 wyjazd) – cały mecz
Łącznie w tym sezonie rozegrał 8 spotkań, w których raz trafił do siatki, ponadto dostał po żółtej i czerwonej kartce. Jego drużynie zaś wiedzie się słabiutko, co zobaczycie w tabeli.

Tabela Verbandsligi Saksonia-Anhalt:

W niższych ligach niemieckich występuje jeszcze kilku przedstawicieli Azji Centralnej, jednak nie mam kompletu szczegółowych informacji o ich występach z zeszłego miesiąca.
A w trzeciej części zajrzymy znów do trzech krajów, z których jeden pojawi się w naszym przeglądzie po raz pierwszy.

Statystyki użyte w tekście aktualne na 2 listopada 2020.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 334

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze