W poprzednim artykule uwagę poświęciłem rozgrywkom pucharowym w Kirgistanie. Jego południowy sąsiad również po zakończeniu ligowych zmagań wyłonił zwycięzcę pucharu. Z tą różnicą, że liga ani puchar nie były dogrywane w jednym mieście i się wzajemnie “przeplatały”.

Puchar Tadżykistanu 2020 i tak różnił się od poprzednich edycji. W nim zagrały łącznie 22 kluby (10 z ekstraklasy i 12 z zaplecza) a zamiast dwumeczów grane były mecze pojedyncze.

I tak oto do tegorocznego finału awansowali: drugoligowy Rawszan Kulob (po raz czwarty, wcześniej wygrana w 1994 roku i porażki w latach 1993 i 2003) i ekstraklasowy Chatlon Bochtar (po raz piąty, wcześniej wygrane w latach 1997 i 2003 oraz porażki w latach 2002 i 2005).
Oba zespoły grały między sobą o trofeum w 2003 roku. Wówczas na stadionie Pamir w Duszanbe przy dwóch tysiącach widzów Wachsz Kurgonteppa (bo tak się wtedy nazywał Chatlon) zwyciężył Olimp-Ansał (też ówczesna nazwa) Kulob 3:1. Mało kto spodziewał się, że w tym roku dojdzie do rewanżu za mecz sprzed siedemnastu laty.

Droga Rawszana do finału: Chułbuk Wose (3:2 dom), Pandższer Kołchozobod (3:2 po dogrywce, dom), Istiqlol Duszanbe (4:2 po dogrywce, dom), Regar-TadAZ Tursunzoda (1:0 dom)

Droga Chatlona do finału: Faizkand Wose (2:1 po dogrywce, wyjazd), Eschata Chodżent (1:0 wyjazd), FK Istarawszan (2:0 dom)

Czas przejść do tegorocznego finału, rozegranego 18 października w Gisarze na Stadionie Centralnym.

Rawszan Kulob – Chatlon Bochtar 1:0

Gol: Szomurodow 67-karny

Bozorow w polu karnym wpadł w rozpędzonego Murodowa po czym arbiter wskazał na wapno. Daler Szomurodow pokonał Godsona, choć bramkarz z Ghany rzucił się w dobrą stronę. Pomimo wielkich wysiłków więcej goli nie udało się zdobyć.

Rawszan: Rizojew – Rustamow, Szomurodow, Saidachmad, Nazarow (69.Rozikow), Karimow Ż, Nozimow (gracz meczu), Czołow Ż, Amrochon (46.Murodow), Rustamow Ż (90+3.Badałow), Abdulchajrow (46.Farruchzod)

Chatlon: Godson – Naskow, Azizow, Nurmatow, Bikatal Ż (89.Alinazarow), Awgonow, Szaripow, Uzokow (61.Bozorow), Baki-Achunow, Ismoiłow (70.Alassa), Gaten Ż

Sędzia: Kabirow (Nurek)
Mecz bez kibiców

Stała się rzecz historyczna. Pierwszy raz trofeum wygrał klub nie grający aktualnie w ekstraklasie (choć Rawszan w tym roku do niej awansował i wystąpi w Wyższej Lidze 2021). Jak widać, kulobska drużyna odradza się po chudszych latach i zdobyty puchar, który da awans do fazy grupowej Pucharu AFC 2021 może pomóc jej odbudować dawną potęgę (Rawszan był mistrzem Tadżykistanu w 2012 i 2013 roku). Z kolei rewelacyjny na początku sezonu Chatlon ostatecznie wysiadł na finiszu, nie wytrzymał tempa i ligę skończył dopiero na piątym miejscu. Ponadto przegrany finał oznacza, że bochtarski team stracił ostatnią szansę na grę w azjatyckich pucharach w przyszłym roku.

Zwycięzca Pucharu Tadżykistanu otrzymał od głównego sponsora rozgrywek, bukmacherskiej firmy PariMatch nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy somoni (7610 zł), finalista zaś dostał 15 tysięcy somoni (niewiele ponad 5700 zł). Najlepszy piłkarz meczu finałowego Abdurachmon Nozimow został uhonorowany nagrodą w wysokości 3 tysięcy somoni (1141,5 zł).

Gratulujemy i dziękujemy za sezon 2020!

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 283

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze