Na początku października zakończył się ligowy sezon w Tadżykistanie. Cały był grany bez publiczności, jednak drużyny domowe mecze rozgrywały na swoich obiektach. I zamiast planowanych 27 kolejek (3×9) wyszło 18 (2×9). Najważniejsze, że w ogóle udało się mimo przeszkód, głównie koronawirusowych (półtoramiesięczna przerwa), sezon dograć.

Wyniki ostatniej, 18. kolejki Wyższej Ligi:


Regar-TadAZ Tursunzoda – Kuktosz Rudaki 2:4

Gole: Sheldari Arash 17, Bobojew 90+3-karny – Dieudonnee 26, 89, Sułtonow 58, J.Achmedow 68-samobój

“Aluminiowcy” walczyli o godne pożegnanie, Kuktosz o miejsce ma podium. I oto co z tej walki wyszło:
1:0 – po zagraniu Bobodżonowa z lewej strony z rzutu wolnego piłkę z bliska w sieci zmieścił Arash
1:1 – Jodgorow dostał piłkę z autu, dośrodkował z lewej strony a Kameruńczyk z bliska pokonał Bobojewa
1:2 – Szodiew do tyłu do Nazarowa, ten do Jodgorowa, centra niska z lewej flanki do Sułtonowa a ten celnie strzelił po ziemi
1:3 – Chołmatow wepchnął piłkę w sytuacji sam na sam z Bobojewem ale Achmedow nie zrozumiał się z bramkarzem i piłka odbiła się od niego, wpadając do siatki
1:4 – dalekie podanie Szodiewa do przodu, Dieudonee wszedł w pole karne z prawej strony, mając Ergaszewa na plecach i technicznie podwyższył wynik
2:4 – bramkarz sfaulował na czerwoną kartkę, po czym jedenastkę celnie wykonał bramkarz gospodarzy
Koniec końców Regar-TadAZ spadł z ligi z kolejną porażką a zawodnicy Machmadżona Chabibullojewa nie przegrali czterech meczów z rzędu lecz to im na podium nie wystarczyło.

Regar-TadAZ: F.Bobojew – Dorobdżon Ergaszew, Safarow (46.Kudratzoda), Bobomurodow Ż (67.Zokirow), J.Achmedow Ż, Machamadijew, Bachtijorzoda, Chajtow (46.Ganiew), Sheldari Arash Ż (80.Zajniddinow), Hotam (67.Sirodżiddinow), Bobodżonow

Kuktosz: K.Bobojew Ż CZ (90+1) – Rasułow, Asamoah, Nazarow, Radżabow, Chołmatow, Szodiew (90+2.Clothey), Odiłow, Jodgorow Ż, Sułtonow Ż, Dieudonee (gracz meczu)

Sędzia: Siddikzod (Duszanbe)

FK Chodżent – CSKA Pomir Duszanbe 1:2

Gole: Ergaszew 67 – Barotow 74-samobój, Mabatszojew 80

https://mycujoo.tv/ru/national/tajikistan-football-federation-cwd6p4?id=100509&play=true&tvId=273

Można rzec, spotkanie zapowiadało się na hit kolejki. Grał wicemistrz kraju z ekipą walczącą o podium. Na gole trzeba było poczekać ponad godzinę. Najpierw Dawrondżon Ergaszew wykorzystał prostopadłe podanie, po czym wywijał fikołki. Potem po zagraniu Gafforowa z prawej strony gracz “Orłów” niechcący zmieścił piłkę w swojej bramce. “Armiejcy” objęli prowadzenie kilka minut później po zagraniu z prawej strony do Gafforowa, jego wymianie piłek z Kosimowem, pójściu z lewej strony w pole karne, podaniu po ziemi do środka i wykończeniu Mabatszojewa. Podopieczni Serhija Życkiego wygrali 3 ostatnie potyczki i wskakują na podium, czego im serdecznie gratulujemy.

Chodżent: Ikramow – M.Achmedow, Abdugafforow (69.Chamrojew), Barotow, Ibragimzoda, E.Bobojew Ż, Czoryjew (76.Mirzonażod Ż), Zabirow Ż (84.Małodustow), Fathullojew Ż, Bozorow (76.Alijew), Dż.Ergaszew

CSKA Pomir: Ponomarenko – Szeralijew, Mirzochon, Karomatullozoda, Hajdasz, Kosimow, Bobijew, Ibragimow, Wosiew (82.Usmonow), Gafforow Ż, Mabatszojew Ż (gracz meczu)

Sędzia: Dawlatow (Szachrinaw)

FK Istarawszan – Chatlon Bochtar 1:1

Gole: Barotow 60-karny – Bikatal 64

Gospodarze już nic nie musieli, gdyż się utrzymali. A nie, chwila. Chcieli rewanżu za odpadnięcie w półfinale pucharu. Tu też w końcu padły 2 gole ale w obie strony i rewanżu nie było. Aczkolwiek ekipa Alijora Aszurmamadowa od trzech spotkań nie przegrała, zaś drużyna Machmadżona Chabibullojewa od trzech spotkań nie wygrała, przez co choć była rewelacją początku sezonu to ostatecznie tak spadła z podium, aż potłukła sobie plecy. Także w dolnej części. Na szczęście pozostaje im finał pucharu, o czym jeszcze wspomnę w tej notce.

Istarawszan: Chajryjew – Foziłow CZ (30), Akbaralijew (72.Raupow Ż), Rasułow, Zijojew (46.Abdurachmonow), Szamsijew, Bojkuzijew, Diechokonow, Kurbonow (85.Aszurmamadow), Barotow Ż (gracz meczu), Kodirow (46.Zijozoda Ż)

Chatlon: Godson – Nurmatow Ż, Azizow Ż, Baki-Achunow, Bikatal, Awgonow, Uzokow, Alinazarow (72.Alassa), Naskow, Ismoiłow (66.Bozorow Ż), Gaten

Sędzia: Murtazojew (Duszanbe)

Faizkand Wose – Lokomotiw-Pamir Duszanbe 1:0

Gol: Uzokow 90+4

Dwóch beniaminków tłukło się o utrzymanie. “Kolejarze” musieli wygrać, Faizkandowi wystarczył remis. Gospodarze przeważali. W 37. minucie Azimow trafił w poprzeczkę z rzutu wolnego. W drugiej połowie obu drużynom odpadło po jednym zawodniku. Najpierw za zbyt agresywne zachowanie w stosunku do rywala z boiska wyleciał Asrorow a 4 minuty później za dwie żółte kartki jego los podzielił Baratow. W doliczonym czasie Azimow posłał wyśmienitą prostopadłą piłkę do Uzokowa a ten nie okazał litości Kirgizbojewowi w sytuacji sam na sam, pieczętując swoje utrzymanie i spuszczenie Lokomotiwu-Pamir z ekstraklasy.

Faizkand: Ismoiłow – Tuchtasunow Ż, Gulmurod, Safarzoda, Feumba Ż, Baratow Ż CZ (81), Azimow, Sadykow, Kurbonow Ż (gracz meczu, 90+4.Szaripow), Soliechow (89.Kowusszo), Ikromow (85.Uzokow)

Lokomotiw-Pamir: Kirgizbojew – Asrorow CZ (77), Safarow Ż, Chołow, Salomzoda, Szaripow, Achmadchon (73.Chasanow), Elmurodow Ż (46.Rachmatow), Pandżijew (46.Sangow), Zoirow, Sulajmonow

Sędzia: Dadobojew (Chodżent)

Duszanbe-83 – Istiqlol Duszanbe 1:2

Gole: Johns 38 – M.Dżaliłow 74, 84

Na koniec zostawiłem mecz, który nie miał żadnego znaczenia dla układu tabeli. Choć beniaminkowie wyszli zmotywowani, chcąc sezon zakończyć wygraną z samym mistrzem. Było blisko ale Manuczechr Dżaliłow miał inne plany.

Duszanbe-83: Karajew (gracz meczu) – Ruzijew Ż, Murodow Ż, Imomnazarow, Abdullojew (68.Chomidow), Aduhene (76.A.Ergaszew), Rasułow (48.Parfant), Nawruzow Ż, Johns, Menjana Ż (76.Kosimow), Raszydbekow

Istiqlol: Jatimow – Larin, I.Dżaliłow, Nazarow, Dawlatmir, R.Dżaliłow, Dżurabojew Ż, Dżurajew (74.Bobojew), A.Dżaliłow, Soirow, M.Dżaliłow

Sędzia: Kabirow (Duszanbe)

W tej kolejce padło 15 goli (3 na mecz) zaś ogółem w 18 kolejkach (90 spotkań) strzelono 278 bramek (15,44 na kolejkę i 3,09 na mecz).
Spotkania grane były bez publiczności.

Tabela końcowa:

Jako że była to ostatnia kolejka, tradycyjnie przejdźmy do podsumowań.

Nagrody i wyróżnienia:

Faizkand Wose – najgorsza ofensywa u siebie (10 goli)
FK Istarawszan – najgorsza defensywa na wyjeździe (26 goli)
Istiqlol Duszanbe – najlepsza ofensywa, najlepsza defensywa, najlepsza różnica goli, najradośniej grająca drużyna (72 gole w 18 meczach, średnia 4 na mecz), najlepsza drużyna u siebie, najlepsza ofensywa u siebie (32 gole), najlepsza defensywa u siebie (4 gole), najlepsza drużyna na wyjeździe, najlepsza ofensywa na wyjeździe (29 goli), najlepsza defensywa na wyjeździe (7 goli)
Kuktosz Rudaki – największa rewelacja (byłby Chatlon, ale zepsuł końcówkę)
Lokomotiw-Pamir Duszanbe – najgorsza ofensywa, najnudniej grająca drużyna (40 goli w 18 meczach, średnia 2,22), najgorsza drużyna na wyjeździe
Regar-TadAZ Tursunzoda – najgorsza defensywa, największe rozczarowanie, najgorsza różnica goli, najgorsza drużyna u siebie, najgorsza defensywa u siebie (21 goli), najgorsza ofensywa na wyjeździe (1 gol), najgorsza defensywa na wyjeździe (26 goli)

Najwięcej goli w meczu, a zarazem najwyższa wygrana u siebie i w ogóle:
20 czerwca, Istiqlol – Istarawszan 8:0

Najwyższa wygrana na wyjeździe:
8 kwietnia, Duszanbe-83 – Istiqlol 0:7

Pierwsza trójka:
Istiqlol Duszanbe – jedenaste podium w historii i z rzędu, w tym dziewiąty złoty medal (siódmy z rzędu, wcześniej w latach 2010, 2011, 2014-2019)
FK Chodżent – trzynaste ligowe podium w historii (czwarte z rzędu), w tym ósme wicemistrzostwo w historii i czwarte z rzędu (poprzednie w latach 1998, 2002, 2003, 2015, 2017-2019)
CSKA Pomir Duszanbe – licząc także Pamir i CSKA jako oddzielne twory, jest to ich siódme podium w historii i trzeci brąz (poprzednie w 2001 i 2017 roku)

Liga Mistrzów AFC – Istiqlol Duszanbe
Puchar AFC – Rawszan Kulob/Chatlon Bochtar
Eliminacje Pucharu AFC – FK Chodżent
Spadek – Lokomotiw-Pamir Duszanbe, Regar-TadAZ Tursunzoda
Awans – Rawszan Kulob, Eschata Chodżent (2 kolejki zostały do końca rozgrywek ale już wiadomo, że oni awansują)

Królem strzelców Wyższej Ligi 2020 został Ilchom Barotow (w żółtym stroju, 30 lat, FK Istarawszan), który zdobył 18 goli. To najlepszy wynik od 2016 roku, kiedy Manuczechr Dżaliłow strzelił 22 bramki. Kapitan Istarawszanu jest graczem aktualnego zespołu od 2014 roku, przechodząc do niego z Rawszana Kulob.

Barotow jest pierwszym od 2009 roku królem strzelców, który nie jest zawodnikiem Istiqlola Duszanbe poprzednim był Numon Hakimow z Wachsza Kurgonteppa, który do siatki trafił wówczas 15 razy). Podium zamykają gracze wspomnianego mistrza Tadżykistanu, czyli Manuczechr Dżaliłow (16 goli) i Aliszer Dżaliłow (14 goli). Tuż za nimi jest ubiegłoroczny król strzelców, ich kolega z drużyny Szeriddin Bobojew (10 goli).

Sezon 2020 zakończy się finałem Pucharu Tadżykistanu, który zostanie rozegrany 18 października w Gisarze między Rawszanem Kulob i Chatlonem Bochtar.

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 367

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze