Gdyby nie COVID-19, można byłoby po dziewięciu seriach stwierdzić, że za nami 1/3 sezonu ligowego. A tymczasem Wyższa Liga osiągnęła półmetek. Chcecie wiedzieć, jakie ciekawe rozstrzygnięcia zapadły w ostatniej przedwakacyjnej serii spotkań? Zapraszam!

Kuktosz Rudaki – Faizkand Wose 3:1

Gole: Szodiew 45+1, Ikramow 87, Abdugafarow 90+7-karny – Rustamow 22-karny

Czyżby efekt nowej miotły? Tylko Rachmatullo Fuzajłowa zastąpił Machmadżon Chabibullojew i Kuktosz pokazał charakter:
0:1 – Arthur faulował Kurbonowa i karny
1:1 – strzał Szodiewa zza pola karnego po koźle, przy którym nikt piłki nie dotknął i ta wpadła do siatki
2:1 – centra Rasułowa z lewej strony i wykończenie Ikramowa
3:1 – faulowany Abdugaffarow w polu karnym i sam poszkodowany ustalił wynik z wapna
Kuktosz przełamał się po trzech meczach bez zwycięstwa zaś ekipa Tochirdżona Muminowa od pięciu spotkań nie wygrywa.

FK Chodżent – Duszanbe-83 1:0tajikistan-league-fckhujand-fcdushanbe83

Gol: Czakałow 90+1

Pomęczyli się trochę wicemistrzowie z beniaminkami. Aż w czasie doliczonym poszła akcja: Fathullojew z rzutu wolnego w pole karne, zagranie głową Bieknazarowa i pewny strzał Firdawsa Czakałowa. Zespół Nazirszo Rizomowa padł po trzech potyczkach bez porażki ale wstydzić się nie musi – jest w środku tabeli a w takiej dyspozycji jaką prezentują to spadek beniaminkowi nie grozi. Natomiast okazało się, że ze względu na koronawirusa trener Chodżentu Nikola Lazarević… nie przyjechał do Tadżykistanu, przebywając w Serbii. Zatem głównym szkoleniowcem “Orłów” został były selekcjoner kadry, 56-letni doświadczony Chakim Fuzajłow.

Regar-TadAZ Tursunzoda – Chatlon Bochtar 1:1tajikistan-league-fcregartadaz-fckhatlon

Gole: Bobodżonow 87 – Bobojew 83

Echson Bobojew ładnie zakręcił z rzutu wolnego. Jednak remis mizernym w tym sezonie “Aluminiowcom” uratowała zespołowa akcja: Bobomurodow do Zardijewa, ten do Bobodżonowa, który wszedł w pole karne i pewnie strzelił. Tym samym rewelacyjny Chatlon wakacje spędzi nie na drugim a na trzecim miejscu w tabeli. Jak na ich możliwości kadrowe oraz finansowe to i tak dobry wynik.

FK Istarawszan – CSKA Pomir Duszanbe 1:2

Gole: Barotow 70-karny – Mabatszojew 4, 12

Szerwoni Mabatszojew swoim “doppelpackiem” zapracował sobie na miano gracza kolejki. W dużej mierze dzięki niemu “Armiejcy” zajmują miejsce tuż za “pudłem”. Najpierw dostał piłkę od Gafforowa, wszedł w pole karne z lewej strony i strzelił po ziemi przy dalszym słupku. Potem pewnie wbił piłkę do siatki po tym, jak obrońca źle ją wybił. Gospodarzy z dołu tabeli stać było jedynie na celnie wykonaną jedenastkę przez niezawodnego snajpera Ilchoma Barotowa, podyktowaną po faulu w polu karnym. Z kolei zawodnicy Serhija Życkiego od pięciu starć nie przegrywają i będą zapewne atakować podium. Jednak muszą pamiętać, by odeprzeć ataki z tyłu.

Istiqlol Duszanbe – Lokomotiw-Pamir Duszanbe 1:0tajikistan-league-fcistiklol-fclokopamir

Gol: Soirow 44

Akcja w biegu dała mistrzom wymęczoną wygraną z młodymi beniaminkami: Aliszer Dżaliłow podał na prawo, Manuczechr Dżaliłow zagrał do przodu po ziemi w pole karne a Soirow wykończył akcję. Dla graczy Witalija Lewczenki była to szósta wygrana z rzędu oraz jedenaste kolejne spotkanie bez porażki (ostatnia miała miejsce 28 stycznia, kiedy w ostatniej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów AFC Istiqlol uległ na wyjeździe Al-Ahli Dżudda 0:1). Co się tyczy piłkarzy Mubina Ergaszewa, to od trzech meczów nie zdobyli gola a od sześciu wyłącznie przegrywają (ostatnie zwycięstwo: 11 kwietnia, liga, Lokomotiw-Pamir – Duszanbe-83 1:0), punktując wyłącznie na innych beniaminkach.

Gole 9. kolejki:

W tej kolejce padło 11 goli (2,2 na mecz) zaś ogółem w 9 kolejkach (45 spotkań) strzelono 145 bramek (16,11 na kolejkę i 3,22 na mecz).
Mecze grane są oczywiście bez publiczności.

Tabela:

Tadżykistan tabela

Strzelcy:
10 goli – Manuczechr Dżaliłow (Istiqlol)
8 goli – Aliszer Dżaliłow (Istiqlol), Ilchom Barotow (Istarawszan)

Następna kolejka rozegrana będzie prawdopodobnie w sierpniu. Jeszcze nie został ustalony dokładny terminarz rundy rewanżowej.

Znamy za to pary 1/8 finału Pucharu Tadżykistanu:tajikistan-cup2020-draw

Rawszan Kulob (2 liga) – Pandższer Dżałoliddin Bałchi (2)
Istiqlol Duszanbe – Mohir Jawan (2)
Barkczi Gisar (2) – Lokomotiw-Pamir Duszanbe
Duszanbe-83 – Regar-TadAZ Tursunzoda
Rawszan Zafarabad (2) – Eschata Chodżent (2)
Faizkand Wose – Chatlon Bochtar
FK Istarawszan – CSKA Pomir Duszanbe
FK Chodżent – Kuktosz Rudaki

Spotkania zaplanowano na 1-3 sierpnia.

A i jeszcze jedna ważna uwaga: w 1/8 finału jest Pandższer, któremu przyznano walkower za spotkanie 1/16 finału z Sarojkamarem Pandż (na boisku 2:1 dla Sarojkamaru, z tym że w tej drużynie po prostu zrobiono za dużo zmian, stąd FFT zdecydowała o walkowerze).

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
red_bobini91

Wyświetleń: 1,208

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze