Po pół roku przerwy od gry piłkarze szczęśliwie powrócili na boisko i rozpoczęli siódmy sezonu w historii J3 – (istnieje od 2014 roku)
W czasie domowej kwarantanny czy przygotowaniach do nowego sezonu nikt nie zaraził się Koronawirusem i to jest najważniejsze. A teraz idziemy do pierwszego (debiutanckiego) przeglądu wydarzeń prosto z trzecioligowego stadionu, gdzie przez całą tą kampanie będziecie mogli więcej dowiedzieć się niż z oglądania samych skrótów meczów.
Fukushima United FC – Vanraure Hachinohe
Bramki: 22’ Ismaila i 45’ Yoshida
To oni właśnie otworzyli inaugurację sezonu trzeciej ligi japońskiej i to jeszcze w derbach regionu Tohoku. Górą w tym pojedynku były „Feniksy”, które zgarnęły pełną pulę już w pierwszej połowie. Autorami zwycięstwa byli napastnicy, Nigeryjczyk Origbaajo Ismail oraz Tomoyasu Yoshida. W barwach gospodarzy zadebiutował wypożyczony z Shonan Bellmare pomocnik Ömer Tokac, który stał się pierwszym Niemcem w historii J3.
Skrót:
Grulla Morioka – Blaublitz Akita
Bramki: 27’, 34’ Saito, 59’ Nakamura i 68’ Inoue
W tym samym czasie jak na TOHO Stadium w Fukushimie podopieczni byłego obrońcy reprezentacji Japonii i uczestnika Mundialu we Francji 98’ Yuty Akity zostali mocno zdemolowani przez największego rywala w tym regionie. Przed startem tych rozgrywek dokonali świetnych transferów i przy okazji podpisali umowę partnerską z Borussią Dortmund. Niestety efekt jest nadal taki sam jak w poprzednim sezonie, ale jeszcze przed nimi wiele spotkań by klub się odmienił na lepsze. W tej sytuacji piłkarze z prefektury Akita szybko usiedli na tronie lidera i zamierza powalczyć o J2 – wcześniej został mistrzami tej ligi w 2017 roku, ale nie miał wtedy licencję na grę w tamtejszej dywizji i w ich miejscu wskoczyli piłkarze Tochigi SC.
Skrót:
Azul Claro Numazu – Fujieda MYFC
Bramki: 77’ Fujisaki i 83’ k. Ozaki – 34’ Himeno
Azul Claro Numazu rządzi w mini derbach prefektury Shizuoki, dokonując niezły comebacka na niecałe 30 minut przed ostatnim gwizdkiem. To było pierwsze zwycięstwo ekipy „Błękitnych” nad rewelacyjną drużyną z poprzedniego sezonu Fujieda MYFC od września 2018 roku. W barwach gości Tsugutoshi Oishi rozegrał swój 150. występ w całej J.League – nigdy nie grał w J1.
Skrót:
SC Sagamihara – Yokohama S.C.C
W derbach prefektury Kanagawy nikt nie wygrał i też nie obejrzeliśmy żadnego gola.
SC Sagamihara i Yokohama S.C.C nawzjajem podzieliły się punktami. Warto dodać, że na ławce trenerskiej zespołu „Mew” z Jokohamy zasiada japońsko-niemiecki trener Yuki Stalph, który ma… 35 lat i jest to aktualny najmłodszy trener w całej J.League.
Skrót:
Cerezo Osaka U-23 – Gainare Tottori
Bramka: 88’ Taguchi
Mógł być kolejny bezbramkowy remis na otwarcie nowego sezonu J3. Ostatecznie Yuya Taguchi pokrzyżował planu młodziakom “Wiśni.” Na sam koniec spotkania zdobył zwycięskiego (debiutackiego) gola i jego Gainare Tottori z trzema punktami szczęśliwie wyjechało z Osaki. Do niedawna 19-latek był piłkarzem-studentem uniwersytetu Yokkaichi CTHS.
Skrót:
FC Gifu – FC Imabari
Zero bramek w Gifu, gdzie lokalny klub nie był w stanie pokonać defensorów nowego klubu w tej lidze. A byli to najwięksi faworyci do zgarnięcia trzech punktów…, ale FC Imabari lepiej cisnęło pod ich bramką. Obaj zagrali po raz pierwszy w J3. Pierwsi spadli z J2, natomiast drudzy weszli do tej ligi z Japan Football League dzięki uzyskaniu licencji na grę w J.League. Na meczu przebywał właściciel gości Takeshi Okada, który w przeszłości był selekcjonerem reprezentacji Japonii podczas MŚ 2010 w RPA.
Skrót:
Roasso Kumamoto – Kagoshima United FC
Bramki: 4’ Ishikawa, 15’ i 64’ Taniguchi – 42’ Ushinohama i 83’ k. Baba
Na Kiusiu narodziły się nowe derby, w których zmierzyli się piłkarze Roasso Kumamoto i Kagoshimy United FC – obaj są mocnymi kandydatami w boju o powrót do J2. Jak na pierwszy raz, zaserwowali sobie znakomite widowisko wraz z gradem bramek. Ostatecznie trzy punkty zatrzymały “Rumaki” u siebie dzięki nowemu snajperowi Kaito Taniguchiego, który strzelił dublet.
Po meczu mieliśmy piękny obraz zespołu gości pod wulkanem Sakurajimy. Otóż zawodnicy podeszli pod trybuny i podziękowali fanom za wsparcie, ale tak naprawdę… nikogo tam nie było. Widocznie tęsknią za nimi, aż tak bardzo. Szanujemy taką postawę.
Skrót:
Kataller Toyama – Nagano Parceiro
Bramki: 16’ Shiina – 57’ Azuma
Bitwa o Alpy Japońskie nie została rozgarnięta i przełożono ją dopiero na drugą cześć tego sezonu. Obie bramki w tym pojedynku nie były zbyt piękne a bramkarze “armii Tulipanów i Lwów” zbytnio się nie popisali…
Skrót:
Kamatamare Sanuki – Gamba Osaka U-23
Bramki: 64’ I. Kawasaki i 65’ Kurita – 20’, 75’ Toyama i 80’ S. Kawasaki
Na zakończeniu inauguracji mieliśmy zwariowane widowisko, w którym oba zespoły bawiły się w remontady. W tym spotkaniu przyjemnie oglądało się występ 17-latka Shojiego Toyamy, którego Państwo możecie kojarzyć z MŚ U-17 w Brazylii z ubiegłego roku. Jeśli młodemu pójdzie dobrze w rezerwach to może myśleć o współpracy na boisku z Yasuhito Endo czy Takashim Usami w koszulce pierwszego składu Gamba Osaka.
Skrót:
Najlepsi strzelcy J3 League 2020:
1. 🇯🇵 Keita Saito (Blaublitz Akita) – 2
2. 🇯🇵 Kaito Taniguchi (Roasso Kumamoto) – 2
3. 🇯🇵 Shoji Toyama (Gamba Osaka U-23) – 2
4. 🇯🇵 Kenji Baba (Kagoshima United FC) – 1
5. 🇯🇵 Hiroshi Azuma (Nagano Parceiro) – 1
+ 12 zawodników z jednym golem
Tabela po pierwszej kolejce J3 League:
Zapowiedzi drugiej kolejki:
Blaublitz Akita – Fukushima United FC
FC Imabari – Roasso Kumamoto
Fujieda MYFC – SC Sagamihara
Y.S.C.C – Kataller Toyama
Nagano Parceiro – Azul Claro Numazu
Gamba Osaka U-23 – Cerezo Osaka U-23
Gainare Tottori – FC Gifu
Kagoshima United FC – Kamatamare Sanuki
Na koniec mamy kilka słów o drużynie, która zniknęła z piłkarskiej mapy Japonii. Na niecałe trzy tygodnie przed startem nowego sezonu piłkarze FC Tokyo U-23 wycofali się z rozgrywek. Powód? Władze tokijskiego klubu nie były w stanie wynająć Ajinomoto Stadium Nishigaoka na cały rok. Sytuacja organizacyjna na tym obiekcie jest bardzo trudna, ponieważ Koronawirus mocno zaatakował Tokio i przez to ustalenie harmogranu rozgrywek jest sparaliżowana. Na tym obiekcie nie tylko odbywają się mecze piłkarskie drużyn męskich, ale także żeńskich, juniorskich czy drużyn studentów i przede wszystkim innych dyscyplin (m.in.: rugby). W latach 2016-2019 młodzi “Gazownicy” występowali w J3. W tej sytuacji na trzecim poziomie rozgrywkowym będą grać 18 drużyn – pozostaną jeszcze zespoły rezerwowe: Gamba i Cerezo Osaka U-23.
Autor tekstu: Klemens Przybył – J.League-Poland.
Wyświetleń: 2,145