Jako druga w Azji Centralnej po uzbeckiej Super Lidze wystartowała w ostatni weekend ekstraklasa kraju najbardziej zamkniętego w byłym ZSRR – Turkmenistanu. Jej skład się nie zmienił, nikt nie spadł i nie awansował, zatem wciąż mamy 8 zespołów, które zagrają ze sobą po 28 spotkań (4×7). Jednak tylko tutaj polscy kibice mogą szczegółowo dowiedzieć się o jej rezultatach, zatem zapraszam na przegląd 1. kolejki Yokary Ligi 2020!

Kopetdag Aszchabad – Energetik Turkmenbaszy 0:0

dom_9087Strzelecka mizeria klubu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Turkmenistanu z poprzedniego sezonu wciąż trwa. Zespół Tofika Szukurowa nie może wygrać i strzelić gola od sześciu oficjalnych spotkań (ostatnie zwycięstwo i gole: 5 listopada, liga, Kopetdag – Merw Mary 2:0). Z kolei drużyna Rachmangułego Bajłyjewa nie przegrała trzech ostatnich meczów (ostatnia porażka: 29 listopada, liga, Nebitci Balkanabat – Energetik 5:0).

Ahal Akdasayak – Nebitci Balkanabat 2:0

Gole: Jakszyjew 22, Tagajew 73-karny

tff_7447Wicemistrzowie zeszłego sezonu zgodnie z planem ograli przedostatnią drużynę zeszłego roku. Premierową bramkę Yokary Ligi A.D. 2020 zdobył Murad Jakszyjew, który trafił do Ahala zimą z największego rywala – Altyn Asyru Aszchabad, w którym grał od 2016 roku. Transfer ten można śmiało uznać za hit ostatniego okienka. Polskim kibicom nasuwać się mogą od razu skojarzenia z transferami Mączyńskiego czy Hamalainena lub choćby Macieja Szczęsnego w 1996 roku. Turkmenistan aż tak fanatyczny piłkarsko nie jest, zatem myślę, że 28-letniemu napastnikowi reprezentacji Szmaragdów żadna krzywda raczej stać się nie powinna. Można się tylko zastanawiać, czy Ahal przełamie hegemonię Altyn Asyru w tym roku, gdyż początek ma dobry.

Żółte kartki: Garadżajew, Mamedalijew, Geldyjew (wszyscy Nebitci)
Sędzia: Allaberdyjew (Aszchabad)
Widzów: 300 (Aszchabad)

Szagadam Turkmenbaszy – FK Aszchabad 0:0

Silny wiatr uniemożliwiał grę kombinacyjną, zatem zadanie strzelania goli przez jednych i drugich było mocno utrudnione, stąd wynik taki a nie inny.

Żółta kartka: Rachmanow (Aszchabad)
Sędzia: Gurbanow (Aszchabad)
Widzów: 250

Altyn Asyr Aszchabad – Merw Mary przełożony na 20 marca
. Mistrzowie kraju mieli spokojnie przygotować się do meczu Pucharu AFC z Dordojem w Biszkeku, zaplanowanym na 11 marca. Spotkanie zostało przełożone ze względu na koronawirusa. To nic, tego dnia zaczną sezon “Turkmeńskim El Clasico”. (a jednak nie – przyp. red. z 11 marca)
W tej kolejce padły 2 gole (0,67 na mecz).

Tabela:

Tabela
Flashscore wciąż nie poprawił błędu – zamiast Balkan powinno być Nebitci.

Strzelcy:
1 gol – Murad Jakszyjew, Elman Tagajew (obaj Ahal)

Zapowiedź następnej kolejki (11/12.03):
Altyn Asyr – Ahal przełożony na 24 kwietnia
Nebitci – Szagadam
Merw – Energetik
Aszchabad – Kopetdag

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91

Wyświetleń: 343

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze