Za nami pierwsze mecze Pucharu AFC (AFC Cup) odpowiednika europejskiej Ligi Europy UEFA.
Bohaterami pierwszej kolejki Wietnamczycy z drużyny Hanoi FC, którzy zdemolowali 10-0 rywali z Kambodży Naga World.
Oczywiście trzeba tu powiedzieć, że wynik nie oddaje przebiegu gry i tak naprawdę to zespół z Kambodży miał większość spotkania przewagę a tylko niefortunny obrót zdarzeń powodował utratę kolejnych bramek. Do tego mocno przeszkadzał im sędzia, i przy odrobinie szczęścia mieli szanse nie tylko wyrównać wynik, ale spotkanie wygrać.

Wietnamczycy, jeśli do końca fazy grupowej nie zaliczą już żadnej bramki to i tak skończą z przyzwoitym wynikiem strzeleckim.  Wynik dla Kambodżan o tyle bardziej upokarzający i bolesny, iż oba kraje na wielu płaszczyznach nie tylko sportowych ze sobą latami konkurują.
Bohaterem spotkania były reprezentant Nigeryjskiej młodzieżówki – Ganiyu Oseni który zaaplikował rywalom 4 bramki.
Wietnamczycy wyraźnie chcieli się wyżyć za pechową porażkę 3-1 z Shandong Luneng w kwalifikacjach do Azjatyckiej Ligi Mistrzów.  Wietnamczycy w pierwszej połowię prowadzili grę z Chińczykami, aby w drugiej kompletnie stracić kontrolę nad meczem.
Dziś widać, iż ich możliwości w 2019 przewyższają „Puchar pocieszenia” i ciekawostką będzie czy utrzymają tak wysoką formę przez cały turniej, czy motywacja będzie znikała wraz z przemijającym bólem.

Skrót meczu – naprawdę jest ogień.

Na drugim miejscu, jeżeli chodzi o atrakcyjność dla kibiców wysunął się mecz
CERES (Filipiny)  VS. SHAN UNITED (Myanmar)   3 – 2.
Filipińczycy jak Birmańczycy przez ostatnie lata przeżywają prosperitę, jeśli chodzi o rozwój piłki z niczego do czegoś co można już nazwać futbolem. Efekt tego przepoczwarzenia się (z naciskiem na poczwarę) mieliśmy w wtorkowym spotkaniu.
Zespoły nie szczędziły się zarówno w ataku jak i obronie, oglądając 90 minut tego widowiska śmiało można stwierdzić, iż oba zespoły w tegorocznej edycji odegrają znaczącą role.

O spotkaniach drużyn z Azji Centralnej dowiemy się więcej z artykułu Łukasza Bobruka.
Ja nie przynudzając zapraszam na serię skrótów z pierwszej rundy AFC CUP.

AL AHED (Liban) VS. AL QADSIA (Kuwejt) 0 – 0

Komplet wyników (prócz tych które przedstawi Łukasz Bobruk).

Wyniki

Azja Gola z pewnością będzie przedstawiać wiadomości z następnych kolejek AFC CUP.
Zapraszamy do śledzenia tego egzotycznego turnieju.

Autor tekstu: Adam Błoński