W Kirgistanie rozgrywki ligowe powoli zbliżają się do finiszu. Jednak nie wszystko jest jeszcze jasne, co zobaczycie poniżej.

Zacznijmy od pewnej masakry, dokonanej w stolicy.

Ałga Biszkek – Dordoi Biszkek 0:7 (Jusupow 17, Sagynbajew 21, 74, Żyrgałbek Uulu 59, Batyrkanow 78, 90, Achmedow 89) https://www.youtube.com/watch?v=1QlJ7w_kyOI
Dordojewcy znów gromią i można odnieść wrażenie, że idą po mistrzostwo niczym walec drogowy, miażdżąc swoje przeszkody. Ostatnią ich ofiarą była stołeczna Ałga, która nie gra już w zasadzie o nic. Oto jak padały gole:
0:1 – pewny strzał Jusupowa zza pola karnego w długi róg na dzień dobry
0:2 – piłka do przodu, Batyrkanow zagrał nisko z prawej strony i Sagynbajew trafił z bliska
0:3 – 2 strzały obronione? Nic to, dobitka Żyrgałbeka Uulu potwierdziła, że do trzech razy sztuka
0:4 – rozciągnięcie akcji na prawo, zagranie Batyrkanowa wzdłuż bramki i skuteczny wślizg Sagynbajewa
0:5 – Ernist Batyrkanow wykorzystał sytuację sam na sam, bramkarz miał piłkę na nodze
0:6 – z prawej na lewo, z lewej na prawo, z prawej na lewo i Achmedow trafia (asysta Sagynbajewa jak dobrze spojrzałem). Było to trafienie nr 400 w tym sezonie ligowym
0:7 – Żyrgałbek Uulu podał z lewej strony, Szamszyjew nie wiedział czy ma strzelać na pustą bramkę czy podać, w końcu zagrał do Batyrkanowa a ten dopełnił pogromu
Tak oto ekipa Aleksandra Kriestinina odniosła ósmą kolejną wygraną (poprzednia ich porażka miała miejsce we wrześniu a ich pogromcą była… Ałga) i jest coraz bliżej dziesiątego tytułu mistrzowskiego (i pierwszego od 2014 roku).
gromitalgu_1

FK Kara-Bałta – Ałaj Osz 0:1 (Inkoom 33). Zespół Nemata Koszokowa wygrał 4 ostatnie starcia i nie zamierza łatwo oddać mistrzowskiego tytułu. Aczkolwiek trzeba przyznać, że wymęczył wygraną z zespołem walczącym o utrzymanie. Jak się okazało, Chemicy i tak pożegnają ekstraklasę. Dlaczego, o tym poniżej.

FTs Ilbirs Biszkek – Akademia Futboła Osz 2:1 (Nusubalijew 37, Toktogalijew 72 – Amangeldijew 87). W starciu beniaminków lepszy okazał się ten ze stolicy, dzięki czemu utrzymał się w Top Lidze, jednocześnie spuszczając z niej 2 kluby na raz: przegraną wyżej Kara-Bałtę oraz Akademię Futboła, którą Ilbirs ograł w bezpośrednim starciu. Stołeczna drużyna przełamała się po trzech porażkach z rzędu zaś zawodnicy Churszida Lutfullajewa doznali siódmej kolejnej przegranej i żegnamy ich z najwyższej klasy rozgrywek.

Neftczi Koczkor-Ata – Abdysz-Ata Kant odwołany z powodu złej pogody. Otrzymałem jednak informację, że Nafciarze zostaną ukarani walkowerem z powodu nieprzygotowania na czas murawy (była mocno zalana wodą). A oto potwierdzenie decyzji władz FLK: https://flk.kg/news/reshenie-flk-466/
Co ciekawe, 3 punkty dla Abdysz-Aty nie są jeszcze uwzględnione w tabeli przez oficjalną stronę ligi. Jednak i tak kancki klub nie ma szans na mistrzostwo kraju. Może za to jeszcze być wicemistrzem i nawet awansować do eliminacji Pucharu AFC (po oficjalnym uwzględnieniu walkowera będzie tracić do Ałaja tylko 2 punkty i będzie kibicować Dordojewcom).

W tej kolejce padło 11 goli (3,67 na mecz) zaś ogółem w 27 kolejkach (106 spotkań) strzelono 401 bramek (14,85 na kolejkę i 3,78 na mecz).

Tabela:

Kirgistan tabela

Strzelcy:
22 gole – Joel Kojo (Ałaj)
9929ad1a2a8b29a22433b9a948649c55
21 goli – Amirudin Sharifi (Ałaj)
17 goli – Ernist Batyrkanow (Dordoi)

Zapowiedź zaległego meczu 6. kolejki (grana była 3 i 5 maja), który okazuje się być “złotym” meczem o mistrzostwo:

Dordoi Biszkek – Ałaj Osz. Jeśli goście tego nie wygrają, tytuł mistrzowski po czterech latach przerwy wróci do stolicy. Jeśli wygrają, zbliżą się do lidera na 2 oczka i walka o mistrzostwo (i fazę grupową Pucharu AFC) toczyć się będzie do samego końca.

Ostatnia kolejka zostanie rozegrana 5 i 6 listopada. Oto pary:
Kara-Bałta – Akademia Futboła
FTs Ilbirs – Ałaj
Neftczi – Ałga
Abdysz-Ata – Dordoi

Aha. Przy równej liczbie punktów Ałaja i Dordoia (co jest matematycznie możliwe – w ostatniej serii Dordoi musi zremisować a Ałaj wygrać) mistrzem może być i jeden i drugi klub. Najwięcej zależeć będzie od rozmiarów ewentualnej wygranej oszskiego klubu, jeśli do takowej dojdzie. Gdy będzie co najmniej trzybramkowa, wówczas Ałaj przy równej liczbie oczek broni tytuł mistrzowski.
Czuję, że najbliższe dni w Kirgistanie będą gorące 🙂

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
https://twitter.com/red_bobini91

Wyświetleń: 338

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze