Bliski wschód, czy daleki wschód. Nieważne. Cała Azja kryje w sobie mnóstwo młodych i obiecujących talentów, którzy bez wahania przenieśliby się do europejskiego klubu, w tym do naszej Polskiej ekstraklasy. Dla chłopaków z krajów takich jak Wietnam, Indonezja, a nawet Japonia, czy Iran, gra w Europie jest spełnieniem marzeń i krokiem do przodu w karierze. Zawodnicy Ci nie kosztują majątku, a swoimi talentami mogliby wnieść bardzo dużo do naszej ligi. W czym problem zapytacie. Otóż w naszym Polskim skautingu. Ciągle słyszy się o zainteresowaniu jakiegoś Polskiego klubu zawodnikiem z Danii, Słowacji, Czech, czy piętnastej ligi hiszpańskiej. Nie słyszymy natomiast o obserwowanym zawodniku z J.League, czy irańskiej Persian Gulf Pro League. Mamy jednego Irańczyka w naszej lidze i trzeba przyznać, iż wyróżnia się on na tle naszych ligowców. Co ciekawe, Farszad Ahmadzade dołączył do Śląska z Persepolis.

Kolejnym zawodnikiem, który wniósłby do ligi dużo jakości i z pewnością bramek, jest Ali Alipour, który występuje na co dzień również w Irańskim Persepolis. Alipour to mierzący 181 cm. środkowy napastnik, który w poprzednim sezonie został królem strzelców ligi w swoim kraju. Jest także reprezentantem Iranu. Z całym szacunkiem do Panów, których wymienię za chwilę, ale Ali byłby bez dwóch zdań bardziej przydatnym zawodnikiem niż Eduardo, wcześniej Necid, czy Daniel Chima Chukwu. Polski klub pewnie dostałby mniej po kieszeni przy sprowadzeniu Irańczyka, a zdecydowanie zyskał sportowo. Alipour to zawodnik bardzo utalentowany, który szybko piął się po szczeblach juniorskich zespołów, aby wkrótce zostać gwiazdą zespołu z Teheranu. Doskonale gra głową, posiada świetną technikę i jest bardzo szybki co niejednokrotnie udowadniał. W wieku 23. lat ma na koncie dwukrotne mistrzostwo kraju oraz koronę króla strzelców.

Ali_Alipour_-_Cropped

Ali Alipour (علی علیپور) urodził się 11. listopada 1994. roku w mieście Qaemshahr w Iranie. Swoją piłkarską karierę zaczął w 2011. roku w klubie Nassaji Mazandaran, gdzie awansował wtedy z zespołu U-19. Rok później przeszedł do Steel Azin. Następnie występował w barwach Tarbiat Yazd i Rah Ahan. W styczniu 2015. roku dołączył do ekipy Persepolis, co jak się okazało było bardzo dobrą decyzją. W stolicy Iranu dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo kraju i zaliczył pierwsze występy w Azjatyckiej Lidze Mistrzów. Dobre występy w Teheranie przyniosły mu powołanie do reprezentacji Iranu U-23, a w marcu 2018. do dorosłej kadry Iranu, gdzie zadebiutował w wygranym 4:0 spotkaniu z Sierra Leone. Poprzedni sezon to jak dotąd najlepsze występy Alipoura. Obronił on z klubem mistrzostwo kraju i sam został królem strzelców z 19. trafieniami na koncie.

Ali_Alipour_at_IFF's_annual_awards_ceremony

Alipour nosi miano najmłodszego strzelca w derbach Teheranu. Trafił on bowiem do siatki w wieku nieco ponad 19. lat i jego gol rozstrzygnął o wyniku spotkania.

Co więcej, jest jak dotąd jedynym piłkarzem w historii, którego bramki rozstrzygały o wynikach dwóch derbów Teheranu. Alipour jest naprawdę zawodnikiem godnym uwagi, któremu powinni bliżej przyjrzeć się skauci Polskich klubów. To bardzo ambitny zawodnik, który broni się swoimi niemałymi umiejętnościami i statystykami. W barwach Persepolis rozegrał już bowiem 139 spotkań, w których 40 razy trafił do siatki i zanotował 25 asyst. Miejmy więc nadzieję, że wkrótce doczeka się upragnionego transferu do Europy i będzie mógł pokazać swoje talenty szerszemu gronu.

Autor tekstu: Kamil Gala
@GalsonHM

Wyświetleń: 503

Autor tekstu: Kamil Gala

Social media

Strefa sponsorowana

Hensfort

Lwowski Baciar

Pewniaczek.pl

Azjagola na Twitterze

Obserwuj mnie na Twitterze