Środkowoazjatycka naparzanka w Pucharze AFC 2019 – część 1

Czyli fazę grupową azjatyckiego odpowiednika Ligi Europy w grupie D (Azja Centralna) czas rozpocząć 🙂

Dordoi Biszkek – Altyn Asyr Aszchabad 1:1

Gole: Orazsahedow 45+1 – Annasahedow 85

W sumie można rzec „do trzech razy sztuka”, gdyż starcie na „Old Kartofflord” (stan murawy, jak widzicie, pozostawiał wiele do życzenia) było trzecim w historii obu klubów i pierwsze, w którym Dordojewcy nie przegrali i strzelili gola. 2 lata temu w fazie grupowej Altyn Asyr wygrał oba spotkania (2:0 w Biszkeku i 3:0 w Aszchabadzie). Dużo więcej działo się w drugiej połowie. Pierwsza skończyła się zablokowanym przez Saparowa strzałem Zemlianuchina, po którym piłka dotarła do Orazsahedowa a ten pewnie pokonał swojego turkmeńskiego rodaka. Na początku drugiej odsłony atakowali gospodarze a potem Sygnaliści. Aż w końcówce po obronieniu dwóch strzałów w jednej akcji dobrze nam znany Paweł Matiasz nie obronił już trzeciego i nastąpił podział punktów. Ekipa Aleksandra Kriestinina padła po dziesięciu kolejnych zwycięstwach lecz od jedenastu spotkań nie zaznała porażki (poprzednia miała miejsce 19 września, było to ligowe 1:2 u siebie z Ałgą Biszkek). Z kolei piłkarze Jazgułego Chodżageldyjewa od trzech meczów są niepokonani (ostatnia porażka: 13 listopada, 1/2 finału Pucharu Turkmenistanu, Altyn Asyr – Energetik Turkmenbaszy 1:2). Widzów: 8101

Istiqlol Duszanbe – FK Chodżent 3:0

Gole: Korjan 50, 71 po podaniu A.Dżaliłowa, A.Dżaliłow 68-karny

Naprawdę ładnie to wyglądało. Pierwsza wewnątrztadżycka konfrontacja w azjatyckich pucharach spotkała się ze sporym zainteresowaniem kibiców. Lubię to 😉
Istiqlol przeważał, ale na potwierdzenie tej przewagi musiał poczekać do drugiej połowy, w której zrobił Chodżentowi to, co zrobił kilka dni wcześniej w Superpucharze Tadżykistanu. I tu też dwukrotnie błysnął pewien Ormianin. Najpierw pewnie poprawił swój strzał, potem po faulu Dawrondżona Ergaszewa na Rahimowie jedenastkę wykorzystał Aliszer Dżaliłow a na końcu Korjan opanował piłkę po podaniu Rosjanina i pokonał gruzińskiego golkipera. Ekipa Numondżona Jusupowa od czterech starć nie wygrywa (ostatnie zwycięstwo: 11 listopada, liga, Chodżent – Kuktosz Rudaki 3:1) a od trzech nie zdobywa gola. Widzów: 12800

Tabela:

Następna kolejka (17.04):
Chodżent – Dordoi
Altyn Asyr – Istiqlol

Tymczasem w Azji Zachodniej i strefie ASEAN faza grupowa osiągnęła półmetek. Wspominam o tym, gdyż tam też nie brakowało akcentów związanych z Azją Centralną:

Al-Jaish Damaszek – Al-Wihdat Amman 1:0 (0:0). Sędziował Uzbek Ilgiz Tantaszew
Nagaworld Phnom Penh – Tampines Rovers 1:5 (1:1). Amir Gurbani grał w ekipie gospodarzy do 90+3. minuty (zmienił go South Seth Mann)
Shan United Taunggyi – Becamex Binh Duong Thu Dau Mot 1:2 (0:0). W drużynie gości cały mecz rozegrał Weniamin Szumiejko

Autor tekstu: Łukasz Bobruk
Twitter: red_bobini91